Ege Bölgesi’nde de “Nehirlerin kardeşliği” dönemi başlıyor

Ege Bölgesi’nde de “Nehirlerin kardeşliği” dönemi başlıyor

“DERELER ÖZGÜR AKSIN, NEHİRLER KARDEŞ OLSUN”

Gediz Nehri, kirlenmeden önceki günlerinde...

Ege Bölgesi’nde de yakın bir zaman içinde “Nehirlerin kardeşliği” dönemi başlatılıyor. Ege Bölgesi’nin 3 büyük nehri ile 2 önemli akarsuyu Karadeniz’de yaşam bulan “Derelerin kardeşliği” benzeri bir anlayış ve örgütlenmeyle Ege Bölgesi’nde de oluşturulacak bir platformla yaşam bulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan TURÇEP üyesi Metin Sert, bu konunun 9 Kasım tarihinde Turgutlu’da gerçekleştirilen 1. Ege Çevre Kurultayı’nda alınan kararlardan biri olduğunu vurgulayarak, Karadeniz’de yaşam bulan “derelerin kardeşliği” benzeri bir örgütlenmenin Ege bölgesinde de gerçekleştirilmesi için gerekli çalışmalara yeni yılla birlikte başlanılacağını söyledi. Buna göre Ege Bölgesi’nin 3 önemli nehri Gediz, Büyük Menderes ve Küçük Menderes nehirleri ile önemli akarsuları olan Kuruca ve Bakırçay için ilerleyen günlerde “Ege’de Nehirlerin Kardeşliği Platformu” oluşturulması bekleniyor.

Bir vadinin hayat damarı zehirlenirse…

“Bir akarsunun vadiyi veya toprağı besleyen hayat damarı olduğunu eğer biliyorsak, bu durumda dünyanın en verimli toprağına sahip olan Ege Bölgesi için 3 önemli nehri Gediz, Büyük Menderes ve Küçük Menderes nehirlerinin ne kadar değerli olduklarının da bilincinde olmalıyız. Çarpık sanayileşmenin zehirli atıkları ile kirlettiği Gediz Nehri bugün aşırı kirlilik nedeniyle can çekişir bir halde. Aynı anlayış diğer nehirleri de aynı şekilde tehdit ediyor ne yazık ki. Eğer bir vadinin hayat damarları bu hale geldiyse bu vadi için ölüm çanları çalmaya başlamış demektir. Dolayısıyla nehirlerdeki aşırı kirliliğe dikkat çekmek ve yapılanların önüne geçebilmek için ilk etapta 3 büyük nehir olan Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz nehirlerini Kuruca ve Bakırçay’ı da aralarına katarak, böylece 5 akarsuyumuzu Ege’de Nehirlerin Kardeşliği Plarformu’nda buluşturma kararı alındı” açıklamasında bulunan Metin Sert, şöyle dedi:
Sloganımız: “dereler özgür aksın, nehirler kardeş olsun”

“9 Kasım’da yapılan 1. Ege Çevre Kurultayı’nda alınan bu karar, sadece nehirlerdeki kirliliği kapsamıyor. Aynı zamanda bu akarsuları zehirli atıklarıyla bu kadar kirleten bu çarpık sanayileşmeyi yaratan sermaye düzeninin suyu ticari bir meta haline getirmeye dönük derelere ve vadilere yönelik saldırısına karşı da bu akarsuların kamu yararına ve doğa adına korunması amacını taşıyor. Yarattığı çarpık sanayileşme ile nehirleri ve dereleri ölüm derecesinde zehirleyen sermaye, kendisini doğanın sahibi zanneden başı dönmüşlük ve doğayı özelleştirip suyu ticarileştirmek için suyumuza da el koyacak bir gözü dönmüşlükle vadilerimize ve akarsularımıza karşı saldırganlaşmışken, tüm yaşam savunucuları ve çevrecilerin de mücadelelerini bu boyuta taşımaları gerektiği ortaya çıkıyor. Bu nedenle ilerleyen günlerde “dereler özgür aksın, nehirler kardeş olsun” sloganı altında Ege Bölgesi çapında “nehirlerin kardeşliği” çalışması yaşam bulmaya başlayacak.”

Büyük Menderes NehriKüçük Menderes Nehri
     27 Aralık 2013Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz