TURÇEP: "Selçuk Özdağ tarihin vicdan mahkemesinde mâhkum olacak"

TURÇEP’TEN halka teşekkür, AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’a sert tepki:

“SELÇUK ÖZDAĞ TARİHİN VİCDAN MAHKEMESİNDE MAHKUM OLACAK”

Miting sonrası ilk basın açıklamasını yapan TURÇEP, gösterdiği ilgi nedeniyle halka teşekkür ederken, AKP Manisa milletvekili Selçuk Özdağ’ı da maden şirketi adına açıklamaları nedeniyle kınadı.

AKP Manisa milletvekili Selçuk Özdağ’ın geçtiğimiz hafta bir gazetede yer alan sözlerine karşılık bir basın açıklaması yapan Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), açıklamasında halka teşekkür ederken, AKP Manisa milletvekili Selçuk Özdağ’ı da kınadıklarını belirtti. TURÇEP, açıklamasında ayrıca yerel seçim sürecini de yakından takip edeceklerini bildirdi.

TURÇEP’in açıklaması şöyle: “9 Kasım’da Turgutlu’da ülkenin hemen her yerinden çevre örgütlerinin katıldığı Ege Çevre Kurultayı yapılmış, 23 Kasım tarihinde de binlerce yurttaşımızın katılımıyla başarılı bir miting gerçekleştirilmiştir. Gerek çevre kurultayına, gerekse mitinge gösterdikleri ilgi nedeniyle halkımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu çevre kurultayı ve mitingin ne kadar önemli etkiler yaptığı da görülmüştür.

Selçuk Özdağ’ı aklın ve vicdanın yoluna davet ediyoruz

Ama AKP Manisa milletvekili Selçuk Özdağ’ı ise çok rahatsız ettiği görülüyor. 13 Aralık tarihinde Posta Gazetesi’ne yaptığı açıklamalar bunun ispatıdır. Baştan sona cehalet kokan sözlerine cevap vermeye tenezzül bile etmeyeceğiz. Halkımız en güzel cevabı kendisine bu mitingle zaten vermiştir. Ama Sayın Özdağ’ın sergilediği bu tutumuyla cehaletin ve gözü dönmüş sermayenin ne kadar tutsağı olduğuna da dikkat çekmek istiyoruz. Çünkü bu açıklamayı maden şirketinin isteği ile yaptığı o kadar belli ki, gazeteye yaptığı açıklamada sanki şirketin ortağı imiş gibi “Biz vahşi madencilik yapmıyoruz” şeklinde ifade bile kullanmış. Daha önce bir başka açıklamasında ise bu madenin kefili olduğunu söylemişti.

Tarihin vicdan mahkemesinde mahkûm olacak

Manisa’nın 10 milletvekili içinde Çaldağı’ndaki maden şirketini bu şekilde savunan kendisinden başka milletvekili neden yok? Bunun bir diğer nedeni de kendisinin Muğla’dan devşirme bir milletvekili olması. Ancak devşirme bir milletvekili Manisa halkının derdini anlamaktan, Manisa halkını temsil etmekten bu kadar uzak olabilir. Bu yüzden Sayın Özdağ halkı temsil edeceğine, Çaldağı’ndaki maden şirketini temsil etmeyi üstüne vazife sayıyor. Yaptığı açıklamaları şiddetle kınıyor, kendisini aklın ve vicdanın yoluna davet ediyoruz. Dünyada hiçbir ülkenin izin vermediği bir madencilik yöntemini savunmaya ve kefil olmaya çalışan AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, bu açıklamaları ile tarihin vicdan mahkemesinde mahkûm olacaktır.

Yerel seçimleri yakından takip edeceğiz

Gündemin giderek yerel seçimlere endekslendiğine de dikkat çeken TURÇEP, ülke genelinde yaşanan çevre sorunlarının halkın çevresel konulara dikkatini çeken çevreci bir duyarlılık yarattığını da vurgulayarak şöyle dedi: “Artık günümüzde doğaya hoyrat davranan, çevre sorunlarına neden olan, insana ve çevreye saygılı olmayan projelere destek verenler halkın gözünden düşmeye başlamıştır. Ülke genelinde yükselen çevreci duyarlılık giderek çevreci bir toplum olma arayışı içinde olduğumuzu da gösteriyor. Doğaya ve insana saygılı bir toplum olmak da öncelikle çevreci yerel yönetimler oluşması ile gerçekleşecektir. 7 yıldır vahşi madenciliğe karşı yürüttüğü çevreci mücadele ile Türkiye’de bir sembol olmaya başlayan Turgutlu’nun da böyle bir gelişmenin dışında kalamayacağı aşikârdır. Dolayısıyla TURÇEP de 46 bileşeni ile birlikte yerel seçim sürecini yakından takip edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla…

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)
        23 Aralık 2013Çaldağı       

Yorumlar - Yorum Yaz