Madene Hayır mitingi basın açıklaması

"MADENE HAYIR" MİTİNGİ BASIN AÇIKLAMASI
"Toprağımıza asit damlattırmayacak, madene izin vermeyeceğiz"
Mitingin videosunu izlemek için tıklayınız

Değerli doğa dostları, onurlu yaşam savunucuları, bu cennet vatanın sevdalıları,

Bizler bugün yaşam hakkımızı savunmak için yürüdük. Çünkü bizler kendimizi ölüme mahkum edilmiş hissediyoruz. Çünkü Çaldağı’ndaki nikel işletmesi bütün Gediz vadisini çöle çevirecek kadar hayatı her yönüyle tehdit ediyor. Çünkü burada uygulanmak istenen madencilik yöntemine dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmiyor. Çünkü 18 milyon ton sülfürik asitin doğaya ve insana zarar vermeyeceğine aptallar bile inanmıyor. Bu yüzden bizler, bugün kefenlerimizle birlikte yürüdük.

Bugün bir kez daha “Çaldağı’ndaki maden kapatılsın” çığlıklarıyla yürüdük. Sadece öfkemizi değil, isyanımızı da haykıran sloganlarımızla yürüdük. Artık çığlık olmaktan çıkıp, isyankâr bir öfkeyi de yankılandıran sesimizi bütün Türkiye duysun istiyoruz.

7 yıldır sesimizi Ankara’ya duyuramadık. Sağır oldukları için mi? Hayır! Bilim insanlarının bu madenin zararlarını anlatan tüm raporlarını sunduk. Bir kere bile bakmadılar. Kör oldukları için mi? Hayır! Durumun vahametini anlatan yüzlerce dosyayı önlerine koyduk. Bir paragraf bile okumadılar. Okuma bilmedikleri için mi? Hayır! Artık iyice anladık ki bütün bu kayıtsızlıklarının nedeni, kör değil, sağır değil, cahil değil, sadece esir oldukları içindir.

Dünyada hiçbir hükümetin izin vermediği bir madencilik yöntemine izin verebilecek, Bakan Veysel Eroğlu’nun ağzından “Ne yapalım, İngilizler çok baskı yaptı, istedikleri izni vermek zorunda kaldık” diyecek kadar yabancı baskısına esir oldukları için. Dünyanın en cennet tarım harikasının 18 milyon ton sülfürik asitten geçirilmesine, halkımızın kobay yerine konulmasına göz yumacak kadar, halkın vekili olmaları gerekirken “Biz madenin kefiliyiz” diyecek kadar gözü dönmüş sermayenin esiri oldukları için.

Sağır oldukları için değil; halkın sesine kulaklarını tıkadıkları için sesimizi duyuramadık. Öyleyse bundan sonra daha gür, daha öfkeli ve isyankâr olacak sesimiz. Kör oldukları için değil; halkı saymadıkları, sadece önlerine konulan paraları saymayı sevdikleri için bizleri yok saydılar. Öyleyse bundan sonra halk olduğumuzu biz kendimiz göstereceğiz. Tıpkı her istedikleri izni verdikleri, Türkiye’yi 3ncü dünya ülkesi yerine koyan İngiliz şirketini bu topraklardan kovarak gösterdiğimiz gibi.

Bugün bizler artık yalanlarına daha fazla kanmayacağımızı haykırmak için de yürüdük. Dünyanın en cennet topraklarının sülfürik asitle yok edilmesine karşı durmak, cennetimizin cehenneme çevrilmesini engellemek ve topraklarımıza ne pahasına olursa olsun sahip çıkmak kararlılığıyla yürüdük.

Dünyanın hiçbir ülkesinin izin vermediği bir madencilik yöntemine, yabancı baskısına boyun eğen iktidar izin verse de, bizim halk olarak izin vermediğimizi bir kez daha söylemek için haykırdık. Bu yüzden bugün daha gür, daha öfkeli ve artık isyankârdır sesimiz. Topraklarını yabancı işgalinden kurtarmak için Çanakkale destanı yazmış onurlu bir halk olarak, ne pahasına olursa olsun topraklarımıza sahip çıkacağımızı gösterme kararlılığı ile yürüdük.

Manisa’nın, İzmir’in, Ege’nin, Türkiye’nin her yerinden gelen yaşam savunucuları ve yurtseverlerle kolkola kenetlenmiş olarak yürüdük. Tüm farklılıklarımızla kenetlenmiş olarak, kolkola, omuz omuza yürüdük. Sadece Turgutlu için değil, sadece Ege için değil, sadece Türkiye için değil, bütün dünya insanlığı için de yürüdük. İşte biz böyle bir dava için yürüdük, böyle bir dava için kefen giydik.

İnsanca yaşama hakkını haykıra haykıra yürüdük. Torunlarımızın yaşam hakkını savunmak için yürüdük. Bir kez daha “Gediz vadisi cinayetini durdurun”, “Çaldağı’ndaki maden kapatılsın” diye yetkililere sesimizi daha gür sesle duyurmak istiyoruz. Anayasanın 56. maddesinin bizlere verdiği hak ve yetkiye dayanarak, topraklarımızı koruma kararında bir halk olduğumuzun da bilinmesini istiyoruz. Bu yüzden kendi gücüne inanan ve gücünü keşfetmiş bir halk olarak yürüdük.

Duyduk ki Çaldağı’ndaki maden şirketi 1 yıldır halkın yolunu kapatarak işgal ettiği bölgedeki kapıyı, halkın gücünü fark edince kendiliğinden açmış. Zahmet etmeselerdi. Çünkü açmasalardı o kapıyı biz açacaktık. Ama kandırabileceklerini sanmasınlar, halkın yolunu tekrar kapatmaya kalkmasınlar. Bilsinler ki, biz Çaldağı özgür kalsın, halkın olsun istiyoruz. Biz Çaldağı’nda tel örgü de istemiyoruz, maden şirketini de. Bu maden kapatılıncaya kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaşamımızı tehdit eden madeni kapatmayan, ama maden şirketinin halkın yolunu kapatmasına göz yumanlara karşı da öfkeyle, “Çaldağı’ndaki maden kapatılsın” diye yürüdük.

Şimdi yaşam hakkını savunma, doğa katilleri ve işbirlikçilerine karşı mücadele zamanı. Toprağımıza asit damlattırmayacağız! Bundan sonra haykırmayacak, ama kükreyeceğiz. Durmayacak, ama yürüyeceğiz. Kolkola ve coşkun adımlarla yürüyeceğiz. Durduramayacaklar halkın coşkun akan selini. Çünkü haklıyız! Toprağımızı korumak için savaşacağız. Ve tarihte bir kez daha biz kazanacağız.

23 Kasım 2013
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP)    
TURÇEP Bileşenleri: TEMA Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Esnaf Odaları Temsilciliği, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Çevre Komisyonu, Turgutlu Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı, Turgutlu Ziraat Odası, TARİŞ Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Tarım Kredi Kooperatifi, Elektrik Mühendisleri Odası Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Mimarlar Odası, Turgutlu Tabipler Odası, Turgutlu Sulama Birliği, Turgutlu Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, Turgutlu Dağcılık Kulübü (TURDAK), Turgutlu Sarraflar-Kuyumcular Derneği, Turgutlu Makine Müh. Odası, K. S. S. Kooperatif Başkanlığı, Turgutlu İşçi Dayanışma Derneği, Turgutlu Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi, Turgutlu İnşaat Müh. Odası, Turgutlu Engelliler Derneği, Turgutlu Baro Temsilciliği, Turgutlu Avcılar Kulübü, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, DİSK/Emekli-Sen, DİSK/Birleşik Metal-İş İzmir Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Turgutlu Ülkü Ocakları, Alevi Kültür Dernekleri Çepnidere Şubesi, Türk Gençlik Birliği Manisa İl Başkanlığı, CHP ve MHP Belediye Şehir Meclisi Üyeleri, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Yeni Parti, Salihli GEMA Vakfı, GÖRÇEV (Gördes Çevre, Kültür ve Tarih Derneği), TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi.
     23 Kasım 2013Çaldağı    

Yorumlar - Yorum Yaz