Çaldağı direnişi ve TURÇEP'e anlamlı destek

TURÇEP'e anlamlı jest ve destek
TURÇEP, 22 Kasım'da Manisa'da yapılacak
Niyazi Koyuncu Konseri'nin onur konuğu olacak
TURÇEP ve Çaldağı direnişine destek
Çernobil faciası sonucu kansere yakalanarak hayatını kaybeden ünlü sanatçı Kazım Koyuncu'nun kardeşi Niyazi Koyuncu'nun 22 Kasım'da Manisa'da yapacağı konser öncesi TURÇEP'e ve Çaldağı direnişine anlamlı destek geldi.
Sanatçı Niyazi Koyuncu, 22 Kasım günü bir konser vermek için Manisa'ya geliyor. Konserde "Dünyayı güzelleştiren farklılıklarımızdır" mesajı verecek olan Niyazi Koyuncu'nun konserine TURÇEP'in de Ada Medya tarafından onur konuğu olarak davet edileceği açıklandı.
22 Kasım Cuma günü saat 21.00'de Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu'nda gerçekleştirilecek Niyazi Koyuncu konserinde, otistik çocuklar ile aileleri ve otizmle mücadeleye dikkat çekilerek, "otizm bir hastalık değil, farkındalıktır" mesajı verilecek. Ayrıca konserde Çaldağı direnişine destek vermek için TURÇEP de konserde Ada Medya tarafından onur konuğu olarak  davet edilenler arasında yer alacak.
Konuyla ilgili olarak Niyazi Koyuncu konseri hakkında basına açıklama yapan organizatör Esat Kerekli, "O gün Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) de Ada Medya tarafından onur konuğu olarak konserde davetli bulunacak" dedi. Kerekli, Manisa Olay Gazetesi'ne yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu daveti çevre duyarlılığı yaratmak ve sürdürmek, gayretle çalışan TURÇEP'in yanında olduğumuzu anlatmak, ayrıca Niyazi Koyuncu'nun genç yaşta kanser nedeniyle hayatını kaybeden ağabeyi Kazım Koyuncu'nun da Çernobil faciası nedeniyle hayatını kaybettiğini unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı göstermek amacıyla yapıyoruz" dedi.
Öte yandan konser sırasında Çaldağı mücadelesi ile TURÇEP'e destek ve mitinge de çağrı yapması beklenen Niyazi Koyuncu'nun, ayrıca programının uygun olması durumunda ertesi günü Turgutlu'da yapılacak mitinge de katılacağı da tahmin ediliyor.
“Yürüyen adamlar” kefenleri ile yürüyecek
TURÇEP, 2 Ağustos 2013 tarihinde yaptığı basın açıklamasıyla 72 gün süren çadır eylemini sona erdirirken, “yürüyen adamlar dönemi"ni de başlattıklarını duyurmuştu. Yapılan bu basın açıklamasında tüm bileşenleri ile birlikte topluca kefen de giyerek, yeni eylemlilik dönemi de “Kefenlerimizi de giyerek halkımızla buluşmak üzere çadırdan hareket ediyoruz. Böylece çadır eyleminden sonra “yürüyen adamlar” dönemini başlatıyoruz” sözleri ile açıklanmıştı. TURÇEP tarafından 23 Kasım’da yapılacak miting ile ilgili açıklamada, “yürüyen adamlar”ın bu mitingde de kefenleri ile birlikte yürüyecekleri belirtildi. Bu nedenle 23 Kasımda Turgutlu’da yapılacak mitingde oldukça renkli görüntüler yer alması ve diğer çevreci gurup ile örgütlerden de katılım olması bekleniyor.
TURÇEP'ten mitinge çağrı

Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), 23 Kasım Cumartesi günü saat 13.00'de 50. Yıl Atatürk anıtı önünde düzenleyecekleri çevre mitingine çağrı amacıyla basına yazılı bir açılama yaparak, herkesi mitinge beklediklerini duyurdu. Açıklamada insanların ortak yaşam alanı olan “çevre” konusunun herkesi ilgilendirdiği, mitingle ilgili yapılan davetin toplumun her kesimine ve her düşünceden insana yönelik olarak yapıldığı ifade edildi.

Mitingle ilgili yapılan davet açıklamasında, "Kanser olmak istemiyorsan, susuz kalmak istemiyorsan, başımıza asit yağsın istemiyorsan, topraksız kalmak istemiyorsan, 'çocuklarım kısır, torunlarım sakat olmasın' diyorsan, ovan yeşil kalsın istiyorsan, temiz hava solumak istiyorsan, 'insanca yaşamak istiyorum' diyorsan, sen de Çaldağı’ndaki madene karşı çık, mitinge katıl” şeklindeki sözler yer aldı. 23 Kasım günü Turgutlu’daki “Madene Hayır” mitingi saat 13.00’de 50. Yıl Alanı’nda başlayacak.
Resimde 2 Ağustos 2013 tarihinde "yürüyen adamlar" döneminin başlatıldığı ve tüm bileşenlerle topluca kefen giyilerek yapılan basın açıklamasından görüntü yer alıyor.
      18 Kasım 2013Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz