Ege Çevre Kurultayı Turgutlu'da yapılacak

Çevrecilerin gözü kulağı bu toplantıda olacak
Ege Bölgesi'ndeki çevreciler son yıllarda çok vahim hale gelen çevresel sorunlar, çözüm yolları ve birlikte neler yapılabileceği konularında görüşmelerde bulunma üzere bir çevre kurultayı ile biraraya geliyor. Toplantıya geniş katılım bekleniyor.
EGE ÇEVRE KURULTAYI TURGUTLU'DA YAPILACAK
Çevreciler 9 Kasım'da Turgutlu'da toplanıyor

Ege bölgesindeki çevreciler, son yıllarda çok vahim hale gelen çevresel sorunlar, çözüm yolları ve birlikte neler yapılabileceği konularında görüşmelerde bulunmak üzere bir çevre kurultayı ile biraraya geliyor. Yapılan açıklamaya göre, Ege Çevre Kurultayı Turgutlu'da gerçekleştirilecek. TURÇEP'in önerisi, EGEÇEP'in de koordinatörlüğü ile yapılması kararlaştırılan Çevre Kurultayı'nın organizasyonunda ayrıca Manisa Akademik Odalar Birliği, GÖRÇEV (Gördes Çevre, Kültür ve Tarih Derneği), GÜLDER, MAYADER, KOZAK, KOYAP (Karaburun Ortak Yaşam Platformu) ve Ayvalık Tabiat Platformu gibi yörelerinde çevre mücadelesi yürüten çevreci örgüt ve gruplar da yer alıyor. Turgutlu'da 9 Kasım tarihinde yapılacak Çevre Kurultayı'nda, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde çevreci mücadele veren çevre örgütleri ve grup temsilcilerinin de katılımıyla 20'yi aşkın çevre örgütünün bir araya gelmesinin beklendiği kaydedildi.

Ortak tehdide karşı ortak mücadele

Türkiye'de son dönemde daha vahim hale gelen çevresel sorunlar ve doğa tahribatları ile nedenlerinin de değerlendirileceği belirtilen toplantıda, ayrıca bu ciddi çevre sorunlarına karşı tüm çevrecilerin mücadelelerini daha güçlü kılabilmek için dayanışma içinde ortak bir mücadele platformu oluşturarak yürütmeleri üzerinde de durularak, birlikte neler yapabileceği konusunun da ele alınacağı belirtildi. Yaşanan doğa kıyımları ve bunlara neden olan politikalar ile ardındaki yasal uygulamalar, yasalarla yapılan doğa kıyımları, doğa katliamlarındaki küresel etkiler, bunlara karşı yürütülen çevreci mücadelelerdeki eksikler ve zaafların da değerlendirilmesi toplantı gündeminde yer alan konular olarak açıklandı.

Toplantıya akademik destek

Prof. Dr. Beyza Üstün'ün koordinatörlüğünde yapılacak çevre kurultayında konuşmacılar arasında Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Avukat Fevzi Özlüer yer alacak. Prof. Dr. Ümit Erdem, Prof. Dr. Ali Osman Karababa gibi ekoloji ile ilgili alanda bilim çevresinden bazı isimlerin de toplantıya akademik destek için onur konuğu olarak katılacakları bildirildi.

Madencilik yasasına dikkat

TURÇEP tarafından yapılan açıklamaya göre; Çaldağı konusunun çevresel felaket açısından taşıdığı anlam ve önem dolayısıyla mevcut madencilik yasasına özel olarak dikkat çekilecek. Mevcut madencilik yasasının "Türkiye'nin sömürgeleştirilmesi projesinin bir parçası" olduğu, bu yasasının çıkarılmasının ardında ne tür etkiler ve baskılar olduğu bazı örnekler ve belgelerle ortaya konulacak, ayrıca en büyük çevre katliamlarına bu madencilik yasasının neden olacağı da vurgulanacak.

9 Kasım tarihinde Turgutlu'da yapılacak Ege Çevre Kurultayı'nda tüm çevrecilere yönelik ortak mücadele için birlik-dayanışma çağrısı ile ayrıca mevcut madencilik yasasına karşı mücadele çağrısının da yapılması bekleniyor.

      28 Ekim 2013Çaldağı    

Yorumlar - Yorum Yaz