Madencinin hesabı köylüden döndü

MADENCİNİN HESABI KÖYLÜDEN DÖNDÜ
Olaylı ÇED toplantısından bazı kareler ve köylülerin tepkileri
Çaldağı nikel madeninden en çok etkilenecek köylerden Çampınar köyünde maden şirketi tarafından 15 Ağustos 2013 tarihinde düzenlenen ÇED toplantısı olaylar nedeniyle yapılamadı. Olayları başlatanlar ise VTG Madencilik şirketi tarafından 10 araçla dışarıdan köye getirilmiş olan topluluk içinde yer alan bir gruptu. Toplantının maden şirketi tarafından provoke edileceğinin ilk ipucu da, toplantı başlamadan beş dakika önce futbol maçına gider gibi slogan atarak toplu olarak araçlarından inen bu 20-30 kişilik grubun gelişi ile belirmişti. 20’li yaşlardaki bu grubu köydekiler “Belediye başkanı Serhat Orhan'ın paralı adamları” diye tarif ettiler.

Aslında maden şirketinin amacı; dışarıdan getirdiği kalabalık grupla toplantıda hakimiyet kurmak, böylece hem köy halkı üzerinde psikolojik bir etki yapmak, hem de bindirilmiş kıtalarla yarattığı bu manzara ile halkın madenin yanında yer aldığı şeklinde sahte bir görüntü yaratmaktı. Ama madendeki hesapları köyde tutmadı...
 
ÇED toplantısında genel müdür sunum yaparken herşey sakin...
Yukarıdaki resim toplantının başlangıcından bir kare. VTG Madencilik şirketi genel müdürü Cevat Er sunum yaparken, toplantı sakin ve herkes uygarca dinliyor...

Aşağıdaki resim ise olayların başlamasından az önceki anı gösteriyor. Sunum yapıldıktan sonra soru-cevap bölümüne geçildiğinde, Çampınar köyünden bahçıvanlık yapan Kemal Bozkurt soru sormak için söz alan ilk kişi oldu. Ama konuşmasına başlar başlamaz daha ilk müdahale VTG Madencilik şirketi genel müdür yardımcısı tarafından yapıldı. "Lütfen sözümü kesmeyin" diyerek konuşmasına devam etmek isteyen Kemal Bozkurt'a bu kez de maden şirketinin dışarıdan getirerek toplantı yerine doldurduğu kişlerden oluşan bir grup tarafından "Açız biz, iş istiyoruz" sözleri ile müdahele edilerek konuşması engellendi.
 
Çampınar köylüsü bahçıvan Kemal Bozkurt söz aldı ama...
Köyün gençleri arasından da bu gruba "Bunlar köylü değil! Siz de kimsiniz? Kim sizi buraya getirdi?" sözleriyle müdahele edildi. Aynı provokatör grup bu kez köyün gençlerine önce sözle sataşarak tahrik etti, ardından da üzerlerine pet şişe fırlatarak olayların tırmanmasına neden oldu. Köyün gençleri de bu gruba müdahale ederek karşılık verince iki taraf da birbirine girdi, bu arada sandalyeler havada uçuşmaya başladı. Toplantının güvenliğini sağlamak üzere hazır bulunan jandarma duruma müdahale ederek kavgacıları ayırdı. Jandarmanın olay çıkaran grubu toplantı yerinden uzaklaştırması ve grubun araçlara binip köyden ayrılması sonucu olaylar yatıştı.
 
Benim köyümü benim köylüm savunacak
Çampınar köylüsü genç: "Bu olay çıkaranlar belediyede çalışıyorlar"

Çampınar köyünden Adem Akyol, toplantıyı provoke edenlerin Turgutlu Belediye Başkan Yardımcısı ve Turgutlupor Kulübü eski başkanı Murat Ayhan tarafından köye getirildiklerini belirtti. Akyol, “Ben bu toprağın çocuğuyum. Olayları başlatanlar buralı değil. Bu insanların hepsi belediyede çalışıyorlar. Belediye çalışanları arasından adam toplayıp getirmişler buraya. Açsalar belediyede çöp toplasınlar. Benim köyümü benim köylüm savunacak” dedi.

 
Çampınar köylüsü Perihan Şenol, “Biz bu madeni istemiyoruz"
Köy kadınları da çocuklarının geleceğinden büyük endişe duyduklarını, ürünlerinde ve hayvanlarında madenci şirket nedeniyle şimdiden zarar görmeye başladıklarını söylediler. Maden ocağına karşı olduğunu söyleyen Çampınar köylüsü Perihan Şenol: “Bu madenin köylüye hiç bir yararı olmayacak, sadece zararı olacak. Gelmişler toprağımızı tel örgüleri ile çevirmişler, kendi toprağımıza giremiyoruz. Ben 70 yıldır bu dağlarda ve toprakta yaşıyorum. Biz burada maden istemiyoruz.”
 
Bu madeni biz istemiyoruz. Zararlı olacağını biliyoruz
Çampınar köyünden çiftçi: "Çaldağı kendi tapulu yerleri mi ki köylüye yasaklıyorlar"
Köy sakini Bülent Tuncer: “3 bin dönümlük yeri telle çevirmişler, başına da bekçi dikmişler. Bizi içeriye salmıyorlar. Bir de kamuya ait, köyümüzün kullandığı yolu kapatmışlar, kapısına da kilit vurmuşlar. Köylüye yoldan geçmek yasak. Sanki Çaldağı kendi tapulu malları da köylüye yasak koyuyorlar. 100 binlerce ağacı kestiler. Ağaç kesimleri halen de devam ediyor. Burada bir katliam yapılıyor."
 
"Ben bu köyün çocuğuyum, işte kimliğim. O provokatörler de çıkarsın kimliklerini, herkes görüp anlasın kim olduklarını, nereden ve ne amaçla getirildiklerini. Yevmiyeciler, 20 lira harçlık ile gelip bizi konuşturmayacaklar. Burada biz yaşayacağız, bu zehirle biz baş başayız."
 
"Biz bu toprağın insanıyız ve ezelden beri burada yaşıyoruz. Ama şimdi maden yolumuzu kapatmış, geçmek için onlardan izin isteyecekmişiz. Tarlamıza, bağımıza gitmek için yolu kullanamıyoruz, hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Bu madeni biz istemiyoruz."
 
 Toplantı yöneticisi Sami Akça'nın açıklamaları:
 TURÇEP'in basın açıklaması: Halkın sağduyusu oyunu bozdu
      15 Ağustos 2013Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz