TURÇEP: Halkın sağduyusu oyunu bozdu, VTG madencilik kendi tuzağına düştü

TURÇEP'in ÇED toplantısı hakkında basın açıklaması:
HALKIN SAĞDUYUSU OYUNU BOZDU
VTG MADENCİLİK KENDİ TUZAĞINA DÜŞTÜ
Çampınar köyünde düzenlenen ÇED toplantısı maden şirketince getirilen kişilerin başlattığı olaylar nedeniyle yapılamadı.
Halkın sağduyusu bir kez daha Çaldağı’nda oynanmak istenen oyunu bozdu, VTG Madencilik Çampınar köyündeki ÇED toplantısı için kurduğu tuzağa kendisi düştü. Çampınar köyündeki ÇED toplantısında VTG Madencilik şirketinin sergilediği tutum, sonunda şirket tarafından yolları da kapatılmış olan köylülerin sabrını taşırdı. Maden şirketi dışarıdan taşıyarak getirdiği kişilerden bazılarına toplantıyı provoke ettirince, köylülerin öfkeli tepkileri ile karşılaştı.
15 Ağustos’ta Çampınar köyündeki ÇED bilgilendirme toplantısına maden şirketi tarafından 10 araçla dışarıdan insan toplanarak taşındığı, böylelikle toplantıda bir hâkimiyet kurularak Çampınar köyü halkı üzerinde psikolojik bir etki yaratılmak istendiği görüldü. Maden şirketinin amacı; bindirilmiş kıtalarla yarattığı bu manzara ile halkın madenin yanında yer aldığı şeklinde sahte bir görüntü yaratmaktı. Ancak halkın sağduyusu oyunu bozdu.

TURÇEP
de oynanmak istenen bu oyuna karşı Çampınar halkını yalnız bırakmamış ve 2 araçla Çampınar köyüne giderek maden şirketinin karşısında, halkımızın yanında yerini almıştır.
 
OLAYLAR SORU-CEVAP BÖLÜMÜNDE BAŞLATILDI
Daha toplantının başında VTG Madencilik şirketinin amacının ÇED bilgilendirme toplantısı yapmak değil, her şeyi kitabına uyduracak şekilde işi yine bir olup bittiye getirmek olduğu anlaşılmış, hatta şirket genel müdür yardımcısı sunumu sırasında hem bu nedenle, hem de kullandığı üslubu nedeniyle bazı izleyenler ve ayrıca toplantı yöneticisi tarafından bir kaç kez uyarılmıştır. Sunum bittikten sonra sıra soru-cevap bölümüne geldiğinde ise, daha ilk söz alan Çampınar köyünden bahçıvanlık yapan bir vatandaş konuşmasına başladığı anda VTG Madencilik şirketinin getirdiği kişilerden aralarında 16–17 yaşlarında gençlerin de bulunduğu topluca bir arada oturan bir gurup tarafından olaylar başlatılmıştır. Hep bir ağızdan “Açız, iş istiyoruz” diye bağıran bu gurup, konuşmak için söz alan vatandaşın konuşmasına müdahale ettiği gibi, Çampınar köyünün gençlerine de sataşmıştır. “Siz de kimsiniz, sizi dışarıdan buraya kim getirdi?” şeklinde kendilerine çıkışan köyün gençlerine önce pet şişe fırlatmaları üzerine köyün gençleri de kendilerine karşılık vererek müdahale edince olaylar tırmanmıştır.

Böylece ÇED toplantısı yapılamamış, toplantı yöneticisi tarafından tamamlanmadan bitirilmiş, tutanaklara da toplantının yapılamadığı şekilde geçirilmiştir. Ancak maden şirketi ise yine yanlış bilgilerle konuyu çarpıtmaya ve toplantıyı yapılmış gibi göstermeye çalışmaktadır.
VTG MADENCİLİK İNANDIRICILIĞINI TAMAMEN KAYBETTİ
Bu gelişmeler sadece Çampınar köyü halkının değil, toplantıyı izlemek üzere çevre köylerden gelen vatandaşların da maden şirketine tepki göstermelerine neden olmuştur. Ayrıca 6-7 ay önce Valilikte yapılan toplantıda, bizzat kendilerinin çok kötü ve tehlikeli bir yöntem olarak anlattıkları bir yöntemi, şimdi yeni anlaştıkları bir firmanın ağzından bu defa “çok iyi ve güzel bir proje” imiş gibi sunmaya çalışmaları da VTG Madencilik şirketinin inandırıcılığını tamamen kaybederek halkın gözünden iyice düşmesine neden olmuştur.
ŞİRKETİN TUTUMU KÖYLÜNÜN SABRINI TAŞIRDI
En önemli konu ise Çampınar köyündeki toplantıda maden şirketine bizzat halkın kendisinin tepki göstermesidir. TURÇEP ise sadece halkın yanında durmuş, halkı yalnız bırakmamıştır. Böylece şirket tarafından yollarının kapatılmasına ve yapılan ağaç katliamlarına öfkeli olan Çampınar köyü halkı ve çevre köylerden gelen bazı köylü vatandaşlar VTG Madencilik şirketine gereken cevabı vermişlerdir.
HALKIMIZIN SAĞDUYUSUNA TEŞEKKÜR EDİYORUZ
TURÇEP olarak; halkımızın topraklarına sahip çıkma konusunda gösterdiği duyarlılığı ve kurulmak istenen tuzağı bozarak, maden şirketinin kendi tuzağına kendisinin düşmesine neden olan tutumu nedeniyle Çampınar köyü halkını ve kendilerini yalnız bırakmayan diğer çevre köylerden gelmiş vatandaşlarımızı kutluyor, sağduyularına teşekkür ediyoruz. Bu arada maden şirketi tarafından ısrarla ve telefon mesajları ile toplantıya çağrılmalarına rağmen, bu daveti kabul etmeyip kendilerine tavır koyan tüm vatandaşlarımıza da örnek davranışları nedeniyle teşekkür ediyoruz. TURÇEP ve "Yürüyen Adamlar" daima halkımızın yanında ve halkımızla birlikte olmaya devam edecektir.
Sonuç olarak; dünyanın en bereketli topraklarında yaşadıklarının bilincinde olan halkımız, bu topraklar üzerinde sülfürik asit yöntemi ile madencilik uygulanmasına izin vermeyeceğini anlatmıştır. Halkımız bu mesajıyla da Çaldağı’ndaki ikametinin artık çok uzun olmayacağına inandığımız VTG Madencilik şirketine bundan sonra işgalci gibi değil, misafir gibi davranmaları gerektiğini de söylemiş durumdadır.
Kamuoyuna saygılarımızla.
TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)
  Tıklayınız: Olaylı toplantıdan kareler ve köylülerin tepkileri
 
      16 Ağustos 2013Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz