Yürüyen Adamlar halka gidiyor: "Halkımızın mesajını aldık, şimdi biz halkımıza gidiyoruz"

 
Yürüyen Adamlar halka gidiyor:
"HALKIMIZIN MESAJINI ALDIK,
ŞİMDİ BİZ HALKA GİDİYORUZ"
TURÇEP: "ŞİMDİ BİZ HALKIMIZA GİDİYORUZ"
TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) halkla buluşma kararı aldı. 22 Mayıs'ta başlattığı çadır eyleminden sonra, "yürüyen adamlar" dönemini başlatan TURÇEP, böylece yeni eylemlilik takvimini de açıklamıştı. Buna göre yaklaşık 7 yıldan beri Çaldağı'ndaki vahşi madenciliğe karşı tüm Gediz havzasını etkileyebilecek bir çevre felaketini önleme mücadelesi veren TURÇEP, Çaldağı'ndaki VTG Madencilik şirketinin her yerde karşısına çıkıp, halkın içinde ve yanında olacak.
Çadır süresi içinde halkın gösterdiği yoğun ilginin ve halkın talebi doğrultusunda Çaldağı'ndaki maden şirketine karşı başlatılan imza kampanyasına bizzat çadıra gelerek destek için verdikleri 15 bin imzanın çok anlamlı olduğunu ifade eden TURÇEP yetkilileri, "Halkımızın verdiği mesajı aldık. Şimdi biz halkımıza gidiyoruz" açıklamasında bulundu. Böylece yeni eylemlilik takvimi başlatıldığını bildiren TURÇEP, 2 Ağustos'ta yaptığı basın açıklamasında da şöyle duyurmuştu: 
"Önümüzdeki günlerde VTG Madencilik şirketi tarafından yeni bir senaryo sahneye konulacak. TURÇEP’e yönelik başlatılan karalama kampanyasının ardından Çaldağı’nda yeni ağaç katliamı için düğmeye basan maden şirketi, şimdi de projelerinde değişiklik yaptıklarını söyleyip halkı aldatmak amacıyla yeni süreç işletmek için harekete geçecek. Halkın bilgilerini kirletip, gerçekler konusunda kafalarını karıştırarak aklını çelmeye çalışacak. TURÇEP’i karalamak ve engellemek istemelerinin nedeni de senaryolarını rahatça sahneye koyabilmek içindir. Ancak bunlara göz yummayacağız. Çaldağı’nda uygulanacak madencilik projesinin ciddi çevre felaketi yaratacağı son derece aşikardır ve sonuçları çok vahimdir. Bizler bilimin yolunu izliyoruz. Bu nedenle bu madencilik yönteminin dünyanın en bereketli topraklarında uygulanmasına karşı duracağız.
İlçemizdeki hemen tüm siyasi partilerin, hemen tüm sivil toplum örgütlerinin bileşiminden oluşan TURÇEP, toplumun her kesimini temsil eden 40’ın üzerinde bileşeni ile halkı temsil etmektedir. Biz halkız, Çaldağı da bizimdir, Turgutlu’nun her mahallesi, her sokağı bizimdir. Halkımızın gösterdiği teveccühe karşılık olarak bundan sonra biz halkımıza gideceğiz. Halkımızın kandırılmasına fırsat vermeyecek, bu cennet toprakların sülfürik asitten geçirilmesine, halkımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz ve mücadelemizi yeni bir eylemlilik takvimiyle, bundan sonra bizzat halka giderek, mahalle mahalle, sokak sokak, köy köy dolaşarak devam ettireceğiz. Halkımızı aldatmaya yönelik bütün oyunları anlatarak, tezgâhlara karşı uyanık olmaları için bilgilendireceğiz. Kefenlerimizi de giyerek halkımızla buluşmak üzere çadırdan hareket ediyoruz. Böylece “yürüyen adamlar” dönemini başlatıyoruz."
İLK BULUŞMA ÇAMPINAR KÖYÜNDE
Buna göre TURÇEP'in halkla ilk buluşması Turgutlu'ya bağlı Çampınar köyünde olacak. Çaldağı'nın eteklerinde, madencilik faaliyetinden en çok etkilenecek köylerin başında gelen Çampınar köyüne 15 Ağustos günü çıkarma yapmaya hazırlanan TURÇEP, bunun için Çampınar köyüne araç kaldırıyor.  VTG Madencilik şirketinin "yeni ÇED süreci" diye adlandırdığı olayın aslında halkı aldatmaya yönelik yeni bir oyunun sahneye konması olduğunu ileri süren TURÇEP şu açıklamada bulundu:

"Eğer amaçları dedikleri gibi projede düzeltmeler ve değişiklik yapmak olsaydı, TURÇEP'e yönelik karalama kampanyası başlatmak ve TURÇEP'i etkisiz hale getirmek için oyunlar tezgahlamak yerine, 7 yıldır bu çevre mücadelesini yürüten TURÇEP'in eleştirileri ve önerilerini dikkate alıp, birlikte çözüm yolları aramak ve tartışmak üzere TURÇEP'i muhatap alacak adımlar atarlardı. Bugüne kadar düzenlediğimiz hiç bir panele bile davet edildikleri halde katılmadılar, yüzyüze tartışmaktan hep kaçtılar. Düne kadar adeta "kutsal bir belge" gibi savundukları ÇED raporunda şimdi ise geri adım atıyorlar.  Bunun anlamı bizim bugüne kadar söylediğimiz herşeyin kesin doğru olduğudur.  Kutsal bir belge haline getirmeye çalıştıkları ÇED raporunda şimdi değişiklik yapma ihtiyacı duyuyorlarsa, bu konuda toplumun her kesimini temsil eden 40 üzerinde bileşeni olan TURÇEP'in muhatap alınması gerekir. Halkımız gösterdiği ilgi ve teveccühle TURÇEP'e bu yetkiyi vermiş durumdadır. Ama maden şirketinin tutumu yeni bir senaryo sahneye koymaya çalıştıklarını gösteriyor."
ÇAMPINAR KÖYÜNE ÇIKARMA HAZIRLIKLARI
VTG Madencilik şirketinin yeni ÇED süreci kapsamında Turgutlu, Manisa ve İzmir'de bazı toplantılar yapacağının öğrenilmesi üzerine harekete geçen TURÇEP, her yerde halkın yanında olmaya karar verdi. TURÇEP, 15 Ağustos'ta Çampınar köyünde yapılacak ÇED toplantısı için de Çampınar köyüne "yürüyen adamlar"la çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Bu amaçla Çampınar köyüne araç kaldırma kararı aldıklarını açıklayan TURÇEP, konu ile ilgili her kesimin destek vermesi için bir etkinlik ve duyuru yayınladı. Etkinliğin duyurusunda ise şöyle deniliyor:
 
ÇAMPINAR KÖYÜ HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!
"YÜRÜYEN ADAMLAR" HALKA GİDİYOR!

Çaldağı'ndaki VTG Madencilik şirketi tarafından başlatılan yeni ÇED süreci kapsamında 15 Ağustos Perşembe günü maden şirketi temsilcileri Çampınar köyünde ilk toplantılarını yapacaklar. Bizler de halkımızı yalnız bırakmayacak, halkımızın kandırılmasına fırsat vermeyeceğiz. 15 Ağustos günü bizler de Çampınar köyüne gidiyoruz. "Yürüyen adamlar" her yerde maden şirketinin karşısında, halkımızın yanında olacak, halkımız asla yalnız kalmayacak. Bu amaçla 15 Ağustos günü eski Öğretmenevi önünden Çampınar köyüne araç kalkacaktır. Araçların hareket saati 13.30. Katılabilecek herkesi bekliyoruz. 

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)

TARİH: 15 AĞUSTOS 2013 PERŞEMBE
YER: ESKİ ÖĞRETMENEVİ ÖNÜ - TURGUTLU
HAREKET SAATİ : 13.30
     11 Ağustos 2013Çaldağı    

Yorumlar - Yorum Yaz