TURÇEP'ten karşı hamle: "Yürüyen adam" dönemi başlıyor

TURÇEP’TEN KARŞI HAMLE:
“YÜRÜYEN ADAM” DÖNEMİ BAŞLIYOR
02 Ağustos 2013 Cuma akşamı saat 19.00’da bir basın toplantısı düzenleyen TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) iki buçuk ayı aşkın süredir devam ettirdiği çadır süresini sona erdirerek, yeni bir eylemlilik takvimi başlattı.
TOPLUCA KEFEN GİYDİLER
Çaldağı çadırı önünde TURÇEP bileşeni bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, halktan bazı kimseler ve TURÇEP bileşenlerinden CHP ilçe örgütünün ilçe yönetimi olarak tam kadroyla katılımı ile gerçekleştirilen basın açıklaması sırasında TURÇEP’liler topluca kefen giydiler. Kefen şeklinde hazırlanmış bu beyaz gömlekler ilk etapta 50 tane hazırlandı. İlerleyen günlerde ise üzerine bazı söz ve sloganların da yazdırılacağı bu kefenlerden daha çok sayıda  hazırlanacak.
2 buçuk ayı aşkın süredir devam eden çadır süresinde halkın gösterdiği ilgiye teşekkür ederek başlayan TURÇEP’in basın açıklamasını dönem sözcüsü Lütfi Bıkmaz sundu. "Yaşasın Turgutlu Çaldağı direnişimiz" pankartının açıldığı basın açıklaması sırasında topluca kefen giyilirken, "Baskılar bizi yıldıramaz, "Direne direne kazanacağız", "Madenciler halka hesap verecek", "Çaldağı bizimdir, bizim kalacak" sloganları da atıldı. Çaldağı’ndaki maden şirketinin halkı aldatmak için şimdi yeni bir senaryo sahneye koymaya hazırlandığını söyleyen TURÇEP’in açıklamasında, madene karşı mücadelenin bundan böyle yeni bir mücadele süreci ile devam ettirileceği, böylece çadır eyleminden sonra “yürüyen adam” döneminin başlatılacağı belirtildi.
MHP'DEN DEV KALABALIKLA DESTEK ZİYARETİ
Basın açıklamasının ardından çadırın son akşamı olması nedeniyle kalabalık bir gurupla coşkulu bir müzikli eğlence düzenlendi. Çadırdaki müzikli etkinlik devam ederken, hem bir bileşen olarak TURÇEP içinde ve hem de Çaldağı'ndaki madencilik faaliyetine karşı çevreci mücadele içinde yer alan MHP, oldukça kalabalık ve büyük bir gurupla çadır ziyaretinde bulundu.

MHP Manisa Milletvekilleri Erkan Akçay ve Sümer Oral başta olmak üzere, önceki dönem eski Manisa milletvekillerinden Ahmet Orhan ve Mustafa Enöz, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MHP Urganlı Belediye Başkanı Halil Daşkan, MHP Turgutlu İlçe Başkanı Osman Kulalı ve İlçe yönetimi, partili bazı gençler ile Manisa ve Turgutlu ülkü ocakları mensuplarından oluşan 100 kişilik bir kalabalıkla çadır ziyaretinde bulunan MHPliler, çadırdaki TURÇEP'lilerle bir süre sohbet ederek, mücadelelerinde başarılar dilediler. Ayrıca o saatlerde çadırda halen devam etmekte olan imza kanpanyasına da imzalarıyla destek verdiler.
"YÜRÜYEN ADAM" DÖNEMİ BAŞLIYOR
Dönem sözcüsü Lütfi Bıkmaz tarafından okunan TURÇEP’in basın açıklaması ise şöyle:
Saygıdeğer halkımız ve değerli basın mensupları,
22 Mayısta kurduğumuz Çaldağı çadırı süresini bu basın açıklamasıyla sona erdirdiğimizi duyurmak istiyoruz. 2 ayı aşkın süredir devam eden çadırımıza halkımızın gösterdiği ilgiye, imzalarıyla mücadelemize verdikleri desteklerine çok teşekkür ediyoruz. Bu arada arsasını bizlere tahsis eden Sayın Yavuz Semizler’e de çok teşekkür ediyor, gösterdiği örnek davranış nedeniyle kendisini ayrıca kutluyoruz. Çadır kurmamız için bizlere yer vermeyen belediye yetkililerini de vicdanlarda sorgulayarak kınıyoruz.
HALKA "UYANIK OLUN" MESAJI
13 Temmuzda yaptığımız basın açıklamasında Ramazan boyunca çadırımızın açık tutulacağını bildirmiştik. Bu basın açıklamamızda süreyi sona erdirmemizin ardındaki nedeni halkımızla paylaşmak istiyoruz. Çadır süremizi uzatmak için yaptığımız müracaat sırasında olumlu cevap verilmesine karşın, 25 gün sonra ise Emniyet tarafından gönderilen bir yazı ile istenilen iznin verilemeyeceği belirtilmiştir. Bu tutumun birdenbire değişmesinin ardında Çaldağı’ndaki VTG Madencilik şirketinin olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Buna dair elimizde çok sağlam deliller var. Maden şirketi tarafından uygulamaya sokulan senaryo doğrultusunda, TURÇEP ve çevreci mücadelenin engellenmesi için sistemli şekilde bazı oyunlar tezgâhlanmaktadır. Senaryonun asıl amacı ise, halkımızın kandırılmasına yöneliktir. Bu nedenle halkımızı uyanık olmaya davet ediyoruz.
BU KEZ BİZ HALKIMIZA GİDECEĞİZ
Çadırımızın kapatılmak istenmesindeki amaçlardan biri de halkımızın talebi doğrultusunda madenin kapatılması için başlattığımız imza kampanyasının da engellenmek istenmesidir. Ancak bunu durduramayacak ve başaramayacaklar. Bugüne kadar toplanan 15 bini aşkın imza, sadece halkımızın teveccüh gösterip, çadırımıza bizzat gelerek verdikleri imzalardır. Bu kez bizler bizzat halkımıza gideceğiz. İlçemizdeki hemen tüm siyasi partilerin, hemen tüm sivil toplum örgütlerinin bileşiminden oluşan TURÇEP, toplumun her kesimini temsil eden 40’ın üzerindeki bileşeni ile halkı temsil etmektedir. Bu nedenle çadırımız engellenmek istense de bütün Turgutlu bizimdir. Biz halkız, Çaldağı da bizimdir, Turgutlu’nun her mahallesi, her sokağı bizimdir. İmza kampanyamızı bundan sonra bizzat halka giderek, mahalle mahalle, sokak sokak, köy köy dolaşarak devam ettireceğiz. Halkımızı aldatmaya yönelik bütün oyunları anlatarak, tezgâhlara karşı uyanık olmaları için bilgilendireceğiz.
MADEN ŞİRKETİNİN YENİ OYUNU DA BOŞA ÇIKACAK
Önümüzdeki günlerde VTG Madencilik şirketi tarafından yeni bir senaryo sahneye konulacak. TURÇEP’e yönelik başlatılan karalama kampanyasının ardından Çaldağı’nda yeni ağaç katliamı için düğmeye basan maden şirketi, şimdi de projelerinde değişiklik yaptıklarını söyleyip halkı aldatmak amacıyla yeni süreç işletmek için harekete geçecek. Halkın bilgilerini kirletip, gerçekler konusunda kafalarını karıştırarak aklını çelmeye çalışacak. TURÇEP’i karalamak ve engellemek istemelerinin nedeni de senaryolarını rahatça sahneye koyabilmek içindir. Ancak bunlara göz yummayacağız. Çünkü Çaldağı’nda uygulanacak madencilik projesinin ciddi çevre felaketi yaratacağı son derece aşikardır ve sonuçları çok vahimdir. Bizler bilimin yolunu izliyoruz. Bu nedenle bu madencilik yönteminin dünyanın en bereketli topraklarında uygulanmasına karşı durmaya devam edeceğiz.
Çadır süremiz boyunca halkımızın bizlere gösterdiği teveccühe karşılık olarak bundan sonra biz halkımıza gideceğiz. Halkımızın kandırılmasına fırsat vermeyeceğiz. Bu cennet toprakların sülfürik asitten geçirilmesine, halkımızın kobay olarak kullanılmak istenmesine karşı mücadelemizi yeni bir eylemlilik takvimiyle sürdüreceğiz. Kefenlerimizi de giyerek halkımızla buluşmak üzere buradan hareket ediyoruz. Böylece çadır eyleminden sonra “yürüyen adamlar” dönemini başlatıyoruz.
Kamuoyuna saygılarımızla…
TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)
      02 Ağustos 2013Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz