Ramazan ayında ağaç katliamına sert sözlerle tepki

Ramazan ayında ağaç katliamına sert sözlerle tepki
TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) tarafından bugün (13 Temmuz 2013) düzenlenen bir basın toplantısı ile Çaldağı'ndaki nikel maden işletmesi sert sözlerle uyarılarak protesto edildi. Bugün saat 19.00'da TURÇEP tarafından kurulan Çaldağı direniş çadırı önünde TURÇEP bileşeni sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve halktan kişilerin katılımı ile gerçekleşen basın toplantısında, Çaldağı'ndaki VTG Madencilik şirketi tarafından yeniden ağaç katliamı için düğmeye basıldığı açıklanarak, ağaç katliamının durdurulması istendi. Çaldağı direniş çadırına ve imza kampanyasına karşı gösterilen ilgi nedeniyle halka teşekkür ederek başlayan TURÇEP'in basın açıklaması, çevrilen dolaplar ve kurulmak istenen tuzaklar konusunda halkın da uyarılarak, VTG Madencilik tarafından başlatılan yeni ağaç katliamının sert sözlerle kınanması şeklinde oldu.
TURÇEP'in halka ve basına yönelik yapılan basın açıklaması ise şöyle:
Saygıdeğer halkımız ve değerli basın mensupları,
 TURÇEP olarak kurduğumuz çadır süresi 50 günü aşmış durumda. Halkımızın talebi ile başlatılan imza kampanyasında ise imza sayısı 15 bini geçti. Halkımızın gösterdiği ilgi ve teveccühe çok teşekkür ediyor, bu ilgi nedeniyle çadır süresini uzattığımızı, Ramazan ayı boyunca da çadırımızın devam edeceğini bu vesileyle belirtmek istiyoruz.
Geçtiğimiz 21 Mart tarihinde başlattığımız eylemlilik sürecimiz de devam etmektedir. Dünyanın en bereketli topraklarının sülfürik asitle yok edilmesine ve halkımızın kobay yerine konulmak istenmesine karşı verdiğimiz onurlu mücadele daha da gelişerek, halkımızın her geçen gün artan desteği ve ilgisi sayesinde daha büyük kararlılıkla sürdürülmektedir.
TURÇEP’in felsefesi ve çizgisi
Halkımızın TURÇEP’e ilgisi ve teveccühü elbette ki çok anlamlıdır. Her siyasete eşit mesafede duran, tüm farklı görüşleri bünyesinde barındıran TURÇEP’in bu özelliği takdirle karşılanmaktadır. Bugüne kadar TURÇEP’in sağladığı başarı ve topladığı sempatinin de sırrı buradadır. Çünkü TURÇEP pek çok farklı görüşün bir arada temsil edilebildiği, “ortak akıl” doğrultusunda toplum adına ortak bir mücadele veren çevreci bir platformdur. Demokrasinin bir simgesi olan “çok seslilik” de bu nedenle TURÇEP’in önemli özelliklerindendir. Tüm ülke genelinde mücadelemize sempati ile bakılması ve bazı çevreciler tarafından TURÇEP’ten feyz alınmasının en önemli nedeni ise, TURÇEP’in sahip olduğu felsefesidir. TURÇEP’in pek çok farklı görüş ve düşünceyi bir araya getirebilmesindeki başarı; düşüncelerdeki farklılıkları bir “aykırılık” olarak değil, “zenginlik” olarak görmesidir.
İşte TURÇEP, bu zengin düşünce yapısı ve örnek alınmaya başlanan felsefesi nedeniyle bugüne kadar çevre mücadelesinde önemli başarılara imza atmıştır. Ülkemizi 3. dünya ülkesi gibi görüp sömürge tipi bir madencilik yöntemi ile topraklarımızı çöle çevirmek isteyen İngiliz şirketini kovan TURÇEP, yine halkımızın ilgisi ve desteği sayesinde, aynı madencilik yöntemini şimdi bir Türk firma olarak uygulamak isteyen VTG Madencilik şirketine de haddini bildirilecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.
Halka “uyanık olun” mesajı
Elbette TURÇEP’in halkın gözünde kazandığı prestij ve çevreci mücadelede elde ettiği başarı, maden şirketi ile bazı çıkarcı kesimleri rahatsız etmekte ve zora sokmaktadır. Bu nedenle maden şirketi ve maden yanlısı çıkar çevreleri, TURÇEP’in halkın gözündeki değerini sarsabilmek, halkın TURÇEP’e ilgisini düşürebilmek için TURÇEP’i karalamak amacıyla ellerinden geleni yapmaya çalışacaklardır.
Bu yöntem, maden şirketlerinin hiç değişmeyen taktiklerindendir. Her zaman da bu kirli amaçları için yararlanabilecekleri araçlar ve kişiler bulabilmektedirler. Bu arada yaptıkları bir başka şey; özellikle halkın kafasını karıştırabilmek için, bilgi kirliliği yaratarak ortalığa bazı dedikodular yayıp, yalan haberlerle gündemi başka yerlere kaydırmaktır. Geçtiğimiz son 2 haftada nereden kaynaklandığı ve amacının ne olduğunu çok iyi bildiğimiz bir takım çabalarla böylesi bir bulanık ortam yaratılmak istenmiştir. Ama işin kokusu çok kısa zamanda ortaya çıkmış, böylece ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha görülmüştür. Çünkü TURÇEP’e yönelik başlatılan bu karalama kampanyasının ardından maden şirketi tarafından Çaldağı’nda yeni bir ağaç katliamı için düğmeye basıldığı ortaya çıkmış, Çaldağı’nda bugünlerde yine ağaç katliamına başlanmıştır. Hem de Ramazan ayında!
TURÇEP’e gösterdiği ilgi dolayısıyla halkımıza bir teşekkür konuşması amacıyla yaptığımız bu basın açıklamasında, bu vesileyle Çaldağı’ndaki VTG Madencilik şirketini de halkımıza şikâyet ediyor, TURÇEP’e karşı her türlü karalama oyunlarına, kendilerini kandırmak için kurulan her türlü tuzağa karşı uyanık olmalarını tavsiye ederek, TURÇEP’e ilgi ve desteklerinin devamını diliyoruz.
Maden şirketine kınama ve uyarı
“İnsanlık suçu” ilan ettiğimiz bir madencilik yöntemini Çaldağı’nda uygulayabilmek için yeniden ağaç katliamına başlayan VTG Madencilik şirketini bir kez daha uyarıyor ve kendilerine şöyle sesleniyoruz: “Bu tutumunuzdan vazgeçin! Bu tutumunuz sizleri sadece doğa katili ve çevre katliamcısı yapmaktadır. İnadınızdan da vazgeçin, çünkü İngiliz şirketini bu topraklardan bu halk kovdu. Her geçen gün artan desteği ile dünyanın en bereketli topraklarının sülfürik asitle yok olmasına bu halk asla izin vermeyecek. Dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmeyen bir madencilik yöntemini uygulayabilmek için dolaplar çevirmekten de vaz geçin, doğanın öfkesini daha fazla üzerinize çekmeyin! Çünkü doğa; kendisine ve insanlığa karşı işlenen hiçbir suçu karşılıksız bırakmaz!”
TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)
      13 Temmuz 2013Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz