Cehennem kazanına Soma'da protesto eylemi

Cehennem kazanına Soma'da protesto eylemi
"Gediz vadisine ölüm ve kanser getirecek ölüm tankını istemiyoruz!"
Haberin videolarını izlemek için tıklayınız
1nci video  2nci video    3ncü video

Manisa Gördes yakınlarındaki nikel madeninde ayrıştırıcı olarak kullanılmak üzere Aliağa'dan yola çıkan dev kazan Soma'ya 10 km uzakta  park halindeyken protesto edildi. Yapılan basın açıklamasında 738 tonluk dev kazan için 'Cehennem Kazanı' benzetmesi yapılarak, bölgeye felaket getireceği ifade edildi.

Her yer taksim her yer direniş

Soma, Gördes, Turgutlu, Dikili, Bergama ve İzmir’den yola çıkan yaşam savunucuları çevre halkına felaket getireceğini savundukları dev kazanı Soma'ya 10 km uzaklıkta yakaladılar. “Cehennem kazanı Gördes’e giremeyecek” yazılı pankartla kazanın üzerine çıkan yaşam savunucuları “Her yer taksim her yer direniş”, “Cehennem kazanı istemiyoruz”, sloganları ile kazanı protesto ettiler.

Aracın önünde konuşma yapan Gördes Çevre Derneği Yönetim kurulu üyesi Hasan Türkay, cehennem kazanı adını verdikleri otoklavın, yaşamı yok etme tehlikesi taşıdığını söyledi. Türkay, “Bu ölüm makinesine geçiş izni vermeyeceğiz” dedi. Turgutlu Çevre Platformu adına konuşan Platform Sözcüsü Av. Hasan Namak ise Başbakan’ın çağrısına değinerek, “Kendisine inanmıyoruz. Yıllardır her türlü çağrıyı yaptık, kulak tıkadı. Taksim nasıl başardıysa bu aleti Gördes'e sokmamanın tek yolu budur”  dedi.

Özgüven'den Başbakan'a davet

Eyleme katılan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel “Kazan'ın Gördes’in tepesine çıkıp da güzelim Manisa ovasını zehirlemesine izin vermeyeceğiz. Ben buradan büyük bir mücadele içinde olan Gördes Kayacık Belediye Başkanımız Ramazan Koyunlu'ya, Çevre duyarlılığı ile her zaman yanımızda olan Manisalıların sevgilisi Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven'e GÖRÇEV'e ve TURÇEP'e çok teşekkür ediyorum. Biz CHP Milletvekilleri de her zaman yanınızda olacağız" dedi.

Eyleme destek veren Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven de esprili bir dille “Başbakan herkesi çevreci yaptı. Kendisine teşekkür ederiz. Ancak ben çevreciyim diyorsa burası er meydanıdır, gelsin bu kazanın önünde konuşalım” dedi.

Yaklaşık 1 saat süren eylemin ardından araçlarla tekrar Soma’ya dönen yaşam savunucuları, madenci heykelinden Türkiye Maden-İş Sendikasına kadar sloganlarla yürüdüler. Öte yandan sabah Soma’dan bir grup gençte kazanın yanına giderek protesto eyleminde bulundular. Gençler kazanın Soma’dan geçişinde protestolarını kitlesel olarak yapacaklarını ifade ettiler.
 
Bölge 'kanser bölgesi' olacak

Cehennem kazanı önünde yapılan eylem sonrasında ise Türkiye Maden İş Soma Şubesi konferans salonunda konuyla ilgili bir panel gerçekleştirildi.

Panelde konuşan Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, eğimli bir arazide bulunan madendeki kaza riskinin çok yüksek olduğunu belirtti. Öngür; “Bu kazanı oraya taşıtmak cinayete teşebbüstür” dedi.

Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü Başkanı ve EGEÇEP Eş dönem sözcüsü Prof. Dr. Ali Osman Karababa ise “Bölge kanser bölgesi olacak. Triod hastalıkları, çeşitli sistem kanserleri bekliyoruz. Felaket tellallığı değil somut gerçeklik bu” diye konuştu.


Metalürji Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Cemalettin Küçük, Taksim’den ayağının tozu ile Soma’ya geldiğini belirterek, “Her alanı direniş alanı yaparsak bunu yapamazlar” dedi.


Son olarak konuşan Av. Hasan Namak ise madenle ilgili hukuki süreç hakkında bilgi verdi.
     10 Haziran 2013Haber: Oben UluÇaldağı  

Yorumlar - Yorum Yaz