Taksim'de vahşi madenciliğe karşı ortak basın açıklaması

Taksim'de vahşi madenciliğe karşı ortak basın açıklaması
 TURÇEP ve GÖRÇEV TAKSİM'DE
Basın açıklamasının videolarını izlemek için tıklayınız
1nci video 2nci video

09 Haziran 2013 Pazar günü Taksim'de vahşi madenciliğe karşı toplumsal duyarlılık için basın açıklaması yapıldı. 7 yıldır Çaldağı direnişi ile bilinen TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu) ve Gördes'teki nikel işletmesine karşı mücadele veren GÖRÇEV (Gördes Tarih ve Kültür Vakfı) tarafından gerçekleştirilen ortak basın açıklaması saat 15.00'de AKM önünde yapıldı. Çaldağı ve Gördes nikel işletmelerinin Gediz havzası için taşıdığı çevresel tehdide dikkat çekilen basın açıklamasında, ayrıca vahşi madenciliğe karşı toplumsal mücadele verilmesi gerektiği de vurgulandı.

TURÇEP ve GÖRÇEV verdikleri çevre mücadelesinde elele bir dayanışma ve birlik içinde. Turgutlu ve Gördes'in karşı karşıya bulunduğu çevresel tehdit tüm Gediz havzasını yok edecek kadar büyük bir tehlike potansiyeline sahip. Turgutlu Çaldağı ve Gördes'teki nikel işletmelerinde kullanılacak toplam sülfürik asit miktarı 30 milyon ton civarında ve kesilecek ağaç sayısı da 25 yıl süresince 2,5 milyona ulaşacak.

Ancak yöre halkı ile birlikte yerel güç olan sivil toplum örgütleri mücadelelerinde ve topraklarına sahip çıkmakta kararlı. Vahşi madenciliğe kesinlikle izin vermeyeceklerini belirten TURÇEP ve GÖRÇEV, bu nedenle Taksim Gezi Parkı direnişine de destek olurken, 9 Haziran günü Taksim'de AKM önünde ortak bir basın açıklaması da gerçekleştirdi. Bir süredir TURÇEP tarafından yürütülen vahşi madenciliğe karşı Çaldağı direnişinin sesini duyuran ve Gezi Parkı direnişi ile elele olduklarını belirten pankartlar Taksim'de yer almaya başlamıştı. 9 Haziran'da da Taksim'deki "Büyük Buluşma"dan 1 saat önce, saat 15.00'de de AKM önünde GÖRÇEV-TURÇEP ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Pınar Balıklı Ülkü tarafından yapılan ve Hayat TV ile Ulusal Kanal ekiplerinin de çekim yaptıkları açıklamada, Çaldağı ve Gördes nikel işletmelerinin Gediz havzası için taşıdığı çevresel tehdide dikkat çekildi. Ayrıca vahşi madenciliğe karşı toplumsal mücadele verilmesi gerektiği de vurgulanırken, Gördes'e doğru yola çıkan "cehennem kazanı"nın durdurulması çabalarına da destek istendi.

BASIN AÇIKLAMASI
CEHENNEM KAZANINA GEÇİT YOK!
VAHŞİ MADENCİLİĞE HAYIR!

—  Manisa’nın Turgutlu (Çaldağ) ve Gördes ilçeleri sınırları içinde sülfürik asitle nikel maden işletmeciliği için iki ayrı firmaya olumlu ÇED Raporu verilmiştir.
—  Her iki işletme maden tesisi değil açık alana kurulmuş dev kimya kompleksleridir.
—  25 yıl süreyle doğayı talan edecek olan işletmelerde toplam 27 milyon ton sülfürik asit kullanılacak. Her iki işletme için toplam 2 500 000 ağaç kesilecek.
—  Dünyanın en önemli tarım alanlarından biri olan Gediz ovasında üretime darbe vurulacak.
—  Milyonlarca ton zehirli atık doğaya terk edilerek hava, toprak ve yeraltı suları kirletilecek.
—  Ekosistemler tamamen yok olacak. Halk sağlığı ciddi şekilde tehlikeye düşürülecek.
—  Yerleşimlerin içme suları ve Gediz ovasının sulama suları etkilenecek.
—  Gördes Nikel İşletmesinin bulunduğu dağın eteklerinde İzmir’in su gereksinmesini sağlayacak. yapılmış ve projelendirilmiş olan 4 barajda toplanacak sular İzmir halkının sağlığını tehdit edecektir.

—  Sonuç olarak; her iki nikel işletmesinden hem bölge ekonomisi, hem tarımsal üretim, hem doğal çevre, hem toplum sağlığı zarar görecek, telafisi mümkün olmayan yıkımlar meydana gelecektir.
—  Ham maddenin %03’ünü alıp, geriye kalan %99.7 si yüz milyon tonlara varan zehirli kimyasal atık üreten sistem VAHŞİ MADENCİLİKTİR. ENGELLENMELİDİR.

—  Gördes Nikel Madeni için Çin’de yaptırılarak, Aliağa Limanından yola çıkarılan 36 m. Boyunda, 8 m. Çapında 780 tonluk, halkın CEHENNEM KAZANI adını taktığı dev tank, bugünlerde maden alanına doğru seyir halindedir.

Tüm bölge halkı, çevre dostları ile birlikte bu oyunu bozacağız.

CEHENNEM KAZANINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ…
DOĞA KATİLİ VAHŞİ MADENCİLİĞE HAYIR…
GENÇLİĞİN ONURLU DİRENİŞİNİ DESTEKLİYORUZ.
HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ…

          GÖRÇEV                                                      TURÇEP
            GÖRDES ÇEVRE DERNEĞİ                      TURGUTLU ÇEVRE PLATFORMU

     09 Haziran 2013Çaldağı