Çaldağı çadırında 15 günde 10 bin imzaya ulaşıldı

ÇADIR SÜRESİ 15 GÜNÜ AŞTI
İMZA SAYISI 10 BİNE ULAŞTI

TURÇEP tarafından kurulan Çaldağı Çevre Çadırı’na vatandaşın ilgisi her geçen gün daha da fazla artıyor. Bu arada 15 günü geçen çadır kurulmasının yanı sıra imza kampanyasında da toplanan imza sayısının 10 bine ulaştığı açıklandı.

İmza sayısı 15 günde 10 bine ulaştı

Çaldağı’ndaki maden işletmesine karşı ve yaratacağı çevre felaketinin önlenmesi amacıyla ilçedeki hemen tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin bir araya gelmesi ile oluşturulan TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), geçtiğimiz 21 Mart Nevruz günü eylemlilik takvimini açıklamıştı. Bu kapsamda 22 Mayıs’ta Atatürk Bulvarı üzerinde bir de çadır kuran TURÇEP, ayrıca madenin kapatılması için imza kampanyası da başlattı. TURÇEP yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, çadırın kurulmasının üzerinden 15 günlük bir süre geçerken, toplanan imza sayısının da şimdiden 10 bine ulaştığı belirtildi.

 

Çevre dersleri devam ediyor

Vatandaşların Çaldağı sorunu konusunda bilgilendirilmesi ve halka çevre bilinci kazandırılması amacıyla kurulan Çaldağı Çevre Çadırı’nda imza kampanyasının yanı sıra ayrıca çeşitli etkinlikler de yapılıyor. TURÇEP bünyesinde kurulan Çaldağı Çevre Okulu’nun 30 Mayıs akşamı başlayan çevre dersleri de yine çadırda sürdürülüyor. Bu derslere TURÇEP’li çevre gönüllüleri yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütlerinden ve meslek kuruluşları ile vatandaşlardan da katılanlar oluyor. Geçtiğimiz Perşembe akşamı (6 Haziran) da Lokantacılar Odası Çevre Okulu’nun çadırda konuğu olarak bir süre dersleri izlemişti
 
Yazar Hasan Özkılıç TURÇEP'lilerle birlikte Çaldağı çadırında

Çadırda renkli etkinlikler

Öte yandan TURÇEP’li öğrenci gençler de düzenledikleri çeşitli etkinliklerle Çaldağı Çevre Çadırı’na renk katarken, daha fazla ilgi gösterilmesine de neden oluyor. 1 Haziran akşamı TURÇEP’li gençlerin kendilerinin yazıp oynadıkları skeç ilgi görmüş, adeta mini bir çadır tiyatrosu havası yaratmıştı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde de yazdığı "Zahit" adlı kitabıyla bu yılki "Orhan Kemal Roman Ödülü"nü kazanan yazar Hasan Özkılıç Turgutlu’ya gelerek TURÇEP çadırında okurlar için kitaplarını imzalamış ve Çaldağı mücadelesine bu kitap imzalama etkinliğiyle çevreci bir destek de vermişti. “Böyle bir felaket karşısında kesinlikle sesiz kalınmamalıdır” diyen yazar Hasan Özkılıç, verdiği çevre mücadelesinde TURÇEP’in yanında olduğunu da ifade etmişti.

 

Halkta çevreci bir uyanış var

TURÇEP temsilcileri de gösterilen ilgiden memnun görülüyor. Çadırın kurulması 3ncü haftaya girerken, toplanan imza sayısının şimdiden 10 bine ulaşması vatandaşın hem TURÇEP’e olan ilgisini, hem de madene karşı tutumunu gösterdiğini belirten TURÇEP yetkilileri, çadırın kurulmasının doğru bir zamanlamayla gerçekleştiğine de dikkat çekerek, Taksim Gezi Parkı’nda başlayıp yurt geneline yayılan çevreci direnişin toplumda çevresel konularda bir uyanış olduğunun da göstergesi olduğunu vurguladılar.

      07 Haziran 2013Çaldağı    

Yorumlar - Yorum Yaz