Diren Taksim, Turgutlu yanında

DİREN TAKSİM, TURGUTLU YANINDA

Taksim'deki direnişe destek için Turgutlu'da 5 bin kişi yürüdü
Haberin 3 videosunu izlemek için tıklayınız
Birinci video     İkinci video    Üçüncü video

İstanbul Taksim Manolya Meydanı'ndaki direnişe bir destek de Turgutlu’dan geldi. Turgutlu'da 5 bin kişi Taksim'e destek ve hükümeti protesto için yürüdü.

31 Mayıs günü Taksim Manolya Meydanı Gezi Parkı’nda masum ve küçük bir çevreci direniş olarak başlayan, ama devlet güçlerinin acımasızca ve kontrolsüz güç göstererek yarattığı dehşet manzaraları nedeniyle yurt geneline yayılarak iktidarı ve devletin tutumunu protestoya dönüşen gelişmeler sürerken, bir destek de Turgutlu’dan geldi. 7 yıldan beri verdiği Çaldağı çevreci direnişiyle adını duyuran Turgutlu’da Taksim direnişine destek amaçlı yapılan gösteriye tahminlerin de çok ötesinde büyük bir ilgi ve katılım oldu. 5 bin civarında kişi “her yer Taksim, her yer direniş”, “Yaşasın Çaldağı direnişimiz”, “Dayan Taksim, Turgutlu yanında” sloganları atarak bir yürüyüş de gerçekleştirdi.

1 Haziran akşamı saat 21.00'de Eski Belediye Binası önünde toplanan kalabalık topluluğa atılan sloganlar ve coşkulu protesto gösterileri boyunca giderek yeni katılımlar oldu. Taksim'de direnenlerin yanında olduğunu vurgulayan kalabalık protestocu grup, "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı ile "Yaşasın Çaldağı direnişimiz" sloganını da buluşturarak, Taksim Gezi Parkı direnişine tam destek verdi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören'in ve ilçedeki sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de katılım gösterdiği etkinlik, 5 bin civarında kişinin yer aldığı bir kalabalık topluluk olarak 50. Yıl Atatürk Anıtı'na kadar süren bir yürüyüşe dönüştü. CHP ve MHP gibi partiler ile sivil toplum örgütü temsilcileri yanı sıra, yürüyüşte hemen her kesimden kişiye rastlayabilmek mümkündü. Atılan sloganlar arasında AKP Hükümetini istifaya davet eden sloganlardan başka “direne direne kazanacağız,” “birleşe birleşe kazanacağız”, “yaşasın halkların kardeşliği” ve “faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganlar da yer aldı.

Alandan tekrar geriye hiç dağılmadan dönen kalabalık gurup, daha sonra  TURÇEP tarafından Çaldağı için kurulan çadırın önünde İstiklal Marşı söyleyerek yürüyüşü sona erdirdi. Bazı vatandaşlar Çaldağı'ndaki maden işletmesinin kapatılması için başlatılmış olan imza kampanyasına da katıldılar…

 
      01 Haziran 2013Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz