Artık hepimiz birer Manisa Tarzanı'yız

TURÇEP Manisa Tarzanı'nı ölüm yıldönümünde andı

ARTIK HEPİMİZ BİRER “MANİSA TARZANI”YIZ

”Ahmet Bedevi bir çıplak, garip adamdır. Amma ölünce, ağaç sevgisi sembolü olacak, hangi idareci ağaç kestirirse rüyasına girecek, boğazına sarılacağım. Bu memleketin yeşile, yeşilliğe, ağaca, çiçeğe ihtiyacı var. Bu sevgiyi yaşatın ne olur…”

Dünyanın ilk ve en büyük çevrecisi olan Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi böyle diyor vasiyetinde.

31 Mayıs O’nun ölüm yıldönümü. 31 Mayıs günü Manisa Tarzanı’nın anısını ölüm yıldönümü nedeniyle ölümsüzleştirmek üzere hazırlıklar yapılırken, Taksim’de yaşananların acısı bizlere bir kez daha Manisa Tarzanı’na bugünlerde ne kadar ihtiyacımız olduğunu hatırlattı. Taksim’de yaşatılan dehşet verici olayı kınıyor ve direnenlerin yanlarında olduğumuzu da vurgulamak istiyoruz.

Manisa Tarzanı’nın ölüm yıldönümü olan 31 Mayıs tarihi, Manisa ilinde her yıl 5 gün boyunca sivil toplum örgütlerince “Manisa Tarzanı’nı anma ve çevre günleri” olarak değerlendirilmektedir. TURÇEP olarak yaptığımız bu basın açıklaması ile, bizler de dünyanın en büyük çevrecisi Manisa Tarzanı’nı saygı ile anıyor, Çaldağı sorununa karşı 7 yıldan bu yana yürütmekte olduğumuz çevre mücadelesini Manisa Tarzanı’nın ruhunu ölümsüzleştirecek bir inanç ve kararlılıkla, Çaldağı’ndaki madencilik faaliyeti yasaklanıncaya kadar  yılmadan sürdüreceğimizi bu vesileyle bir kez daha belirtiyoruz.

Manisa Tarzanı’nınölüm yıldönümü olan 31 Mayıs günü İstanbul Taksim’de yaşananlar bir kez daha göstermektedir ki; günümüzde çevre talanları artık korkunç bir seviyeye yükselmiş, insanların yaşam alanları ciddi bir çevre felaketi ile tehdit edilir duruma gelmiştir. İnanıyoruz ki bundan sonra her yer Taksim, her yer direniş içinde ve hepimiz de birer Manisa Tarzanı olacak,  vahşi madenciliğe geçit vermeyeceğiz.

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)
      31 Mayıs 2013Çaldağı