Vahşi madenciliğe karşı çevre mücadelesi Manisa geneline yayılıyor

 Vahşi madenciliğe karşı çevreci mücadele Manisa geneline yayılıyor
Çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşları vahşi madenciliğe “il düzeyinde HAYIR” diyecekler
Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi
Manisa 19 Nisan 2013 tarihinde yapılacak çevreci bir panelle vahşi madenciliğe il düzeyinde "HAYIR" demeye hazırlanıyor. Dünyanın en büyük çevrecilerinden olan Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’nin anısı da bu panelle birlikte bir kez daha ölümsüzleştirilmiş olacak.
Manisa Tarzanı hakkında bilgi için tıklayınız
Çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşları tarafından 19 Nisan 2013 tarihinde Manisa’da “Manisamız tehlikede mi?” konulu çevreci bir panel düzenlenecek. Panelde Turgutlu Çaldağı ve Gördes’te sülfürik asit kullanımı ile işletilmek istenen nikel maden işletmelerinin çevre, insan ve tarıma olası zararlı etkileri hakkında bilgilendirmeler yapılacak. Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ümit Erdem ve Metalurji Mühendisleri Odası Halk Sağlığı ve Ekoloji Komisyonu Başkanı Cemalettin Küçük’ün konuşmacı olarak katılacakları panelin yöneticiliğini ise Yargıtay Üyesi Hakim Ali Suat Ertosun yapacak.
TEMA Manisa Temsilciliği, TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), Salihli GEMA Vakfı ve ayrıca Ziraat Mühendisleri Odası, Baro Temsilciliği, Eczacılar Odası, Mimarlar Odası gibi oda ve temsilciliklerin içinde yer aldıkları Manisa Akademik Odalar Birliği (MAED) tarafından organize edilen panele, tüm partilerin Manisa milletvekilleri ile, il yönetim düzeyinden devlet ve bürokrasi temsilcilerinin yanı sıra, Manisa’nın tüm ilçelerindeki siyasi parti temsilcilikleri, sivil toplum kuruluşları da davet edilecek. Ayrıca Çaldağı’nda nikel maden işletmesi yapmak isteyen VTG Madencilik şirketi temsilcilerinin de panele davet edilecekleri, katılmaları durumunda kendilerine de söz hakkı verileceği belirtildi.
İl düzeyinde "vahşi madenciliğe hayır" demeye hazırlanılan 19 Nisan’daki bu panelin, vahşi madenciliğe karşı çevreci mücadelenin Manisa geneline yayıldığını da simgelediğini belirten organizasyon komitesi, ayrıca dünyanın en büyük çevrecilerinden olan Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’nin anısının da bu panelle birlikte bir kez daha ölümsüzleştirileceğini vurguladı. 19 Nisan’daki panel Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu’nda saat 17.30’da başlayacak.
TURÇEP yetkililerinin verdiği bir bilgiye göre de, ilerleyen günlerde Salihli ilçesinde de vahşi madenciliğe karşı çevreci bir panel düzenlenmesi planlanıyor.
      11 Nisan 2013Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz