Cahit Berkay'dan Çaldağı mücadelesine çevreci destek

Cahit Berkay'dan Çaldağı mücadelesine çevreci destek
"Doğa katilleri, bi destur deyin be!"
Cahit Berkay, Çaldağı mücadelesine destek vermek için imzasını atarken...
Çaldağı mücadelesine sanat dünyasından bir destek daha geldi. Moğollar Grubu’nun solisti Cahit Berkay, Çaldağı’ndaki vahşi madenciliğe karşı “Doğa katilleri, bi destur deyin be” sözleri ile tepki gösterirken, yürütülen çevreci mücadeleye de “Çaldağı’ma dokunma” sözleri ile destek verdi.
“Çaldağı'ma dokunma!”
Turgutlu Çaldağı’nda uygulanmak istenen vahşi madencilik yöntemine karşı yürütülen ve her geçen gün giderek daha geniş kitlelere yayılan çevreci mücadeleye sanat dünyasının verdiği destek de artıyor. Vahşi madenciliğe karşı bilimi kılavuz edinerek siyasetlerüstü kulvarda yürütülen çevreci bir mücadele olan Çaldağı mücadelesi bilim dünyasından sonra edebiyat dünyasının da ilgi odağı olmuştu. Ünlü şair ve yazar Aydoğan Yavaşlı’nın “Yazlar Da Geçer” adlı romanıyla edebiyat dünyasına da giren Çaldağı mücadelesine artık sanat dünyası da ilgi gösteriyor. Son olarak Moğollar Gurubu’ndan da çevreci destek geldi: "Çaldağı'ma dokunma!"
03 Mart 2013 Pazar günü Manisa Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu’nda 45. yıl konseri veren Moğollar Gurubu’ndan Çaldağı mücadelesine çevreci destek geldi. Turgutlu’da matbaacılık yapmakta olan yaşam savunucusu ve çevreci Murat Herkol, kendi çalışması olan ve üzerinde karınca sembolü bulunan “Çaldağı’ma dokunma” yazılı bir dövizle birlikte Moğollar gurubunun solisti Cahit Berkay’la görüştü. Çevreci sohbet sırasında Murat Herkol’un Çaldağı’ndan bahsetmesi üzerine konuya ilgi duyan Cahit Berkay, Çaldağı konusunu daha önceden duyduğunu, ancak ayrıntıları çok fazla öğrenme fırsatı edinemediğini belirtti.
“Doğa katilleri, bi destur deyin be!”
Murat Herkol’dan Çaldağı’nda nikel madeni çıkarmak için 18 milyon ton sülfürik asit kullanılacağı ve bu tür bir vahşi madencilik uygulamasının dünyada ilk kez ve Türkiye’nin en verimli topraklarında uygulanacağını duyması karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Cahit Berkay’ın duydukları karşısındaki ilk tepkisi ise “Doğa katilleri, bi destur deyin be!” şeklindeki sözler oldu. Daha sonra Çaldağı mücadelesine çevreci bir destek vermek amacıyla Murat Herkol’un kendisinin hazırladığı “Çaldağı’ma dokunma” dövizini imzalayan Cahit Berkay, Çaldağı’nda uygulanmak istenen vahşi madenciliğe karşı dile getirdiği “Doğa katilleri, bi destur deyin be” sözlerini de yine kendi el yazısıyla döviz üzerine yazdı ve daha sonra da Murat Herkol ile birlikte “Çaldağı’ma dokunmayın” diyerek kameralara poz verdi.
Cahit Berkay: "Çaldağı'ma dokunma!""Doğa katilleri, bi destur deyin be!"
     03 Mart 2013Çaldağı