TURÇEP, Finlandiya gezisine katılan bazı isimleri kınadı

TURÇEP, Finlandiya gezisine katılan bazı isimleri kınadı
“Çevreye zararlı bulunup kapatılan bir işletmeyi övdükleri için
Faruk Aydın, Metin Eğerci ve Cengiz Çıkıkçı’yı kınıyoruz.”
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) tarafından Çaldağı'ndaki VTG Madencilik şirketince Finlandiya'ya götürülen bazı kimseler yaptıkları açıklamalar nedeniyle kınanarak uyarıldı. Yaptığı basın açıklamasında, VTG Madencilik'in Çaldağı için örnek diye gösterdiği işletmenin devlet tarafından kapatıldığına dikkat çeken TURÇEP, buna rağmen Faruk Aydın, Metin Eğerci ve Cengiz Çıkıkçı'nın TUTSO (Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası)'na ait aylık yayın organının Ocak sayısında Finlandiya'ya yaptıkları geziyi ve Talvivaara maden şirketini öven yazılar yazmaları nedeniyle kınadıklarını belirtti. TURÇEP tarafından konuyla ilgili basına yapılan açıklama ise şöyle:
VTG Madencilik Finlandiya örneğini neden uydurdu?
"Öncelikle Çaldağı’ndaki madencilik yöntemine dünyanın hiç bir yerinde izin verilmediği gerçeğini bir kez daha belirtelim. Daha önce Sardes şirketi ve projenin asıl sahibi European Nickel şirketinin en büyük handikabı da bu konuydu. Bu yüzden Çaldağı’ndaki tesisleri devralan yeni şirket, önlerindeki bu engeli kaldırabilmek için “bu yöntem dünyada başka yerlerde de uygulanıyor” diyerek, Finlandiya’daki Talvivaara işletmesini Çaldağı için örnek göstermeye çalıştı. Finlandiya örneği, VTG Madencilik tarafından halkımızı kandırabilmek için bu nedenle uydurulmuştur ve Çaldağı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bu işletmede kimyasal değil, biyolojik yöntem uygulanmakta, sülfürik asit yerine bu bölgede yetişen bir bakteri türü kullanılmaktadır. Ayrıca bu işletmenin bulunduğu yer dünyanın en verimli tarım bölgesi değil, kutuplara yakın bölgedir.
Finlandiya gezisi neden düzenlendi?
VTG Madencilik, uydurduğu gerçek dışı bu iddiayı güçlü kılmak amacıyla kullanabilecekleri kişiler yaratmak için bazı kimseleri Finlandiya’ya götürdü. Bu bakımdan Finlandiya’ya gidilmesi ayrıca yanlıştır. Çevre ile ve çevresel konularla hiçbir ilgisi olmayan kimselerin Finlandiya’ya götürülmesinin anlamı nedir? Bu geziye katılan TUTSO Meclis Başkanı Faruk Aydın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Eğerci ve Cengiz Çıkıkçı, bu durumda maden şirketinin bu amacına alet olmuyor mu? TUTSO’ya ait aylık dergide Finlandiya gezisi hakkında kendileri tarafından yazılan Talvivaara şirketini öven yazılar ise kendilerinin kandırıldığını ispat etmektedir sadece.
Övdükleri işletme “zararlı” bulunup kapatıldı
Övgüler düzdükleri Finlandiya’daki maden işletmesi kendileri bu geziden döndükten sonra, 29 Kasım tarihinden itibaren bizzat Finlandiya hükümet yetkilileri tarafından “çevre tahribatı yarattığı” gerekçesi ile süresiz kapatılmıştır. Gördüklerini söyledikleri bir işletme eğer devlet tarafından zararlı bulunup kapatılıyorsa, bu durumda Sayın Faruk Aydın, Metin Eğerci ve Cengiz Çıkıkçı doğru şeyler görmediklerini kabul etmelidir. İlçemizin sosyal ve ekonomik yaşamında son derece önemli yeri ve rolü olan TUTSO gibi güzide bir kuruluşumuzun imajını lekelememeleri için de bu tutumlarını gözden geçirmeleri gerektiğine inanıyoruz.
Gerçekten halkın ve bölgemizin yararını düşünüyorlarsa, hayatlarında bir kez Çaldağı’na gidip yapılanları görebilir veya bir çevreci toplantıya, panele katılabilirlerdi. Bu durumda Finlandiya gezisini kendileri için bu kadar cazip gösteren şey nedir? Devlet tarafından kapatılan Talvivaara şirketini övmeye çalışmak, kendilerini Çaldağı’ndaki maden şirketinin oyununa alet etmiyor mu? İzlenimlerini bu şirketin Finlandiya hükümeti tarafından kapatılmasından sonra yazmış olmaları da kendilerinin dünyadan ne kadar habersiz olduğunu göstermiyor mu? Ama daha önemlisi; bu açıklamalarının TURÇEP tarafından Çaldağı’ndaki madencilik yönteminin artık “insanlık suçu” sayılacağının açıklanmasından sonraya rastlaması bakımından üzücüdür.
Sağduyuya davet ediyor, açıklamalarını kınıyoruz
TURÇEP olarak kendilerini sağduyuya davet ediyor, Finlandiya hükümetinin çevreye zararlı bulup kapattığı bir işletmeyi övme gafletine düşerek, VTG Madencilik şirketinin oyununa geldikleri için kınıyoruz. Çünkü bu tutumları üstü kapalı olarak Çaldağı’ndaki madencilik yöntemini savunmak anlamına da gelecektir. Yazılarında övmeye çalıştıkları işletme bizzat hükümet yetkilileri tarafından kapatılmışsa, kendilerine gerçeklerin gösterilmediği ve aslında hiçbir şey görmediklerini de anlamalıdırlar. Zaten Manisa genelinde yükselen “vahşi madenciliğe hayır” sesleri de Çaldağı’ndaki madencilik yönteminin “insanlık suçu” sayılacağı günlerin çok uzak olmadığını anlatmaktadır. Kamuoyuna saygılarımızla..."
TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)
       13 Şubat 2013Çaldağı      

Yorumlar - Yorum Yaz