Gençliğin çevre mücadelesi ve TURÇEP ilgisi

Gençliğin çevre mücadelesi ve TURÇEP ilgisi
Ülkü Ocakları ve Türk Gençlik Birliği de TURÇEP’e katıldı
“Vahşi madenciliğe hayır” sesleri giderek Manisa genelinde geniş alana yayılırken, yaklaşık 7 yıldır vahşi madenciliğe karşı TURÇEP tarafından yürütülen çevre mücadelesi de gelişiyor. Son olarak gençlik kesiminden TURÇEP’e yönelik yoğun ilgi ve destek geliyor. TURÇEP bileşeni 3 eğitim sendikasının yaptığı açıklamadan sonra gençlik kesiminden de TURÇEP’e katılımlar başladı. Son olarak Ülkü Ocakları ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) de TURÇEP’e katıldı.
Vahşi madencilik ve çevreci mücadele
18 miyon ton sülfürik asit kullanılarak yapılmak istenen madencilik nedeniyle Turgutlu Çaldağı vahşi madenciliğe en somut örnek gösteriliyor. Ayrıca bu yönteme dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmediği de biliniyor. Sivil toplum örgütleri de Gediz havzasını çevre felaketi ile tehdit eden bu madencilik projesine karşı gelecekleri için mücadelede kararlı.
TURÇEP’in açıklaması: "İnsanlık suçu sayacağız"
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), 25 Kasım 2012 tarihinde halka yönelik bilgilendirme paneli düzenlemiş, Çaldağı’ndaki maden şirketi temsilcilerini de panele davet etmişti. Gerek uygulamak istedikleri madencilik yöntemini, gerekse de aldıkları ÇED raporunu savunabilmek için diledikleri kadar bilim adamı getirebilecekleri, kendilerine de söz hakkı verileceği belirtilmesine rağmen VTG Madencilik şirketi temsilcileri panele katılmadı. Bu gelişmeler üzerine 25 Kasım Paneli Sonuç Bildirgesi’ni kamuoyuna açıklayan TURÇEP, dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmasına izin verilmeyen bu madencilik yöntemini artık ‘insanlık suçu’ sayacaklarını bildirdi.
Eğitim sendikalarının madene karşı tepkisi
Ancak panele katılmayan maden şirketi temsilcilerinin, panel sonrası tek taraflı olarak halkı etkilemeye çalışmaları karşısında, bu kez de Turgutlu’da faaliyet gösteren ve TURÇEP’in bileşeni olan 3 öğretmen sendikası, Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş ortak bir basın toplantısı düzenledi ve Çaldağı’ndaki maden işletilmesinin kapatılmasını istedi. Tepkilerinin öğretmen duyarlılığı ve eğitimci sorumluluğuna dayandığını belirten eğitim sendikası başkanları sendikaları adına yaptıkları ortak basın açıklaması ile, böyle ciddi bir çevre tehdidi karşısında sessiz kalamayacaklarını belirterek, vahşi madenciliğe karşı mücadelelerini sendika mensubu tüm öğretmenlerle birlikte seslerini daha da yükselterek sürdüreceklerini vurguladılar.
Ülkü Ocakları ve Türk Gençlik Birliği de TURÇEP’e katıldı
TURÇEP bileşeni 3 eğitim sendikasının yaptığı ortak basın açıklamasından sonra,  bu kez gençlik kesiminden de TURÇEP’e yönelik destek ve katılımlar gelmeye başladı. Son olarak Ülkü Ocakları da TURÇEP’e katıldı. TURÇEP Yürütme Kurulu’nun Ocak ayının ilk haftası içinde ziyaret ettiği MHP İlçe Teşkilatı, görüşmeler sırasında TURÇEP’e Çaldağı mücadelesi için destek verdiklerini açıklamıştı. “Çaldağı’nı çaldırdık, şimdi geri almaya çalışıyoruz” diyen MHP Turgutlu İlçe Başkanı Şaban Derin, bundan sonra daha aktif şekilde TURÇEP’in çalışmalarına katkı sağlayacaklarını belirtti. Bu görüşme ve açıklamanın ardından Turgutlu Ülkü Ocakları da Başkan Abdullah Ceylan’ın temsilciliği ile TURÇEP’in bileşeni olarak çalışmalara katkı sağlamaya başladı.
Bir başka gelişme Türkiye Gençlik Birliği (TGB)’nin de TURÇEP’e katılması oldu. Türkiye Gençlik Birliği de Manisa İl Başkanlığı düzeyinde TURÇEP’in bileşenlerinden biri olarak çevre mücadelesine aktif destek ve katılım sağlamaya başladı. TURÇEP’in çalışmalarına bileşeni olarak TGB’yi temsilen Manisa İl Başkanı Hüseyin Güler katılıyor.
Önümüzdeki günlerde Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin de platforma katılması bekleniyor.
TURÇEP bileşeni kuruluşlar:
TEMA Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Çevre Derneği (TURÇED), Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası  (TUTSO) Çevre Komisyonu, Turgutlu Esnaf Odaları Temsilciliği, Turgutlu Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı, Elektrik Mühendisleri Odası Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Makine Mühendisleri Odası, Turgutlu İnşaat Mühendisleri Odası, Turgutlu Mimarlar Odası, Turgutlu TARİŞ, Turgutlu Tarım Kredi Kooperatifi, Turgutlu Tabipler Odası, Turgutlu Baro Temsilciliği, Turgutlu Ziraat Odası, Turgutlu Sulama Birliği, Turgutlu Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, K.S.S. Kooperatif Başkanlığı, Turgutlu Sarraflar-Kuyumcular Derneği, Turgutlu Dağcılık Kulübü (TURDAK), Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen Turgutlu Temsilcilikleri, DİSK/Emekli-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, Turgutlu Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi, Turgutlu Ülkü Ocakları, Turgutlu İşçi Dayanışma Derneği, Alevi Kültür Dernekleri Çepnidere Şubesi, Turgutlu Avcılar Kulübü, Turgutlu Engelliler Derneği, CHP ve MHP Belediye Şehir Meclisi Üyeleri, TGB Manisa İl Başkanlığı, Salihli GEMA Vakfı, GÖRÇEV (Gördes Çevre, Kültür ve Tarih Derneği), Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi.
TURÇEP içinde yer alan siyasi partiler: (Alfabetik sıraya göre)
Büyük Birlik Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Yeni Parti
30 Ocak 2013Çaldağı