VTG Madencilik'e tepkiler yurt geneline yayılıyor

VTG MADENCİLİK PANİKTE!
VTG MADENCİLİK’E KARŞI TEPKİLER YOĞUNLAŞIYOR
Kamuoyunu yanıtmak için örnek diye gösterilen Finlandiya'daki
Talvivaara maden işletmesinin faaliyeti uzun süreli durduruldu!
Çaldağı'ndaki VTG Madencilik şirketi tarafından kamuoyunu yanıltmak için örnek gösterilen Finlandiya'daki Talvivaara maden işletmesinin faaliyeti uzun süreli durdurulunca, VTG Madencilik paniğe kapıldı. Çaldağı'ndaki şirkete karşı şimdi eskisinden bile çok daha yoğun tepkiler yağmaya başladı.

TURÇEP’in düzenlediği 25 Kasım 2012 tarihindeki bilgilendirme paneline davet edildikleri halde katılmayan ve böylece halkın gözünde “kaçmış” sayılarak güven kaybeden Çaldağı’ndaki VTG Madencilik, son olarak örnek diye gösterdikleri Finlandiya’daki Talvivaara maden işletmesinin faaliyetleri 29 Kasım tarihinden itibaren durdurulunca paniğe kapıldı. Böylece VTG Madencilik’in Finlandiya mumu da yatsıya kadar bile sürmedi. Çaldağı’ndaki maden şirketi şimdi panik halinde. 12 Aralık günü neredeyse hemen tüm ulusal basındaki gazetelere tam sayfa reklam kokan haberler yaptıran VTG Madencilik, böylece imajını düzeltip makyaj tazeleyerek, kaybettiği güven ve itibarını kazanmaya çalışıyor.

Bu gelişmelerden sonra VTG Madencilik’e karşı kamuoyundaki tepkiler giderek daha da yükselmeye başladı. Bir taraftan da internet ortamında yurt genelinde bir mektup kampanyası sürdürülüyor.
Bu tepkilerden biri de TURÇEP ve TEMA’nın birlikte gerçekleştirdiği bir çalışma oldu ve halen internet ortamında onbinlerce adrese ulaşarak yurt genelinde devam ediyor. TURÇEP ve TEMA’nın birlikte gerçekleştirdiği çalışma şu şekilde:
DİKKAT! ÇOK ÖNEMLİ!
Gediz Vadisi Hiroşima Olmasın!
Sabah, Hürriyet, Habertürk, Zaman, Cumhuriyet, Türkiye, Milliyet, Radikal, Yeni Asır ve Dünya gazetelerinde 12 Aralık tarihinde yayımlanan, VTG Madencilik ve Turgutlu Çaldağı'nda uygulamak istediği madencilik projesi hakkındaki haber ve yazılar, çok büyük bir çevre felaketinin kamuoyunun gözlerinden kaçırılmasına neden olacak tarzda, geri dönüşü olmayacak kadar vahim ve çok hayati önem taşıyan yanlışlarla doludur. Vahim bir hataya düşülmesini engellemek ve tüm Gediz vadisini kapsayacak bir çevre felaketinin önlenmesine katkı sağlamak için aşağıda ve ekteki iletide verdiğimiz mektup örneğini , yine aşağıda verdiğimiz gazetecilerin ve genel yayın yönetmenlerinin e-mail adreslerine mutlaka göndermenizi ve gönderilmesini sağlamak için başkalarıyla da paylaşmanızı önemle rica ediyoruz. Saygılarımızla.
TEMA Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Çevre Derneği (TURÇED), Turgutlu Esnaf Odaları Temsilciliği, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası  (TUTSO) Çevre Komisyonu, Turgutlu Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı, TARİŞ, Turgutlu Tarım Kredi Kooperatifi, Turgutlu Makine Müh. Odası, Turgutlu İnşaat Müh. Odası, Elektrik Mühendisleri Odası Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Mimarlar Odası, Turgutlu Tabipler Odası, Turgutlu Baro Temsilciliği, Turgutlu Sulama Birliği, Turgutlu Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, Turgutlu Sarraflar-Kuyumcular Derneği, K.S.S. Kooperatif Başkanlığı, Turgutlu Dağcılık Kulübü (TURDAK), Turgutlu Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi, Turgutlu İşçi Dayanışma Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği Turgutlu Temsilciği, Alevi Kültür Dernekleri Çepnidere Şubesi, Turgutlu Avcılar Kulübü, Turgutlu Engelliler Derneği, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, DİSK/Emekli-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP ve MHP Belediye Şehir Meclisi Üyeleri, BBP, BDP, BTP, CHP, DP, DSP, MHP, SP, YP, Salihli GEMA Vakfı, Gördes Çevre, Kültür ve Tarih Derneği (GÖRÇEV), Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi
Gönderilecek mektup örneği:

Sayın ………………………………………………………………

12 Aralık tarihinde gazetenizde imzanızla yayımlanan ve Çaldağı’nda gerçekleştirilmek istenen nikel madeni projesini de konu alan haberiniz hakkında eksik ve yanlış bilgilendirildiğinizi üzülerek gördük ve size bu mektubu yazma ihtiyacı duyduk.

Çaldağı, ülkemizin en önemli ve verimli tarım arazilerini içinde barındıran Gediz Vadisi’nin ortasında yer almaktadır. Burada gerçekleştirilmek istenen nikel madeninin ne denli büyük çevre felaketine neden olacağı bilim adamlarının raporlarıyla ortaya konulmuştur. Ayrıca burada kullanacak “üstün teknoloji(!)” hakkında yine kamuoyunu yanıltmak amacıyla yanlış olarak verilen Finlandiya’daki Talvivaara Madeni örneği bile yarattığı çevre felaketi nedeniyle askıya alınmış durumda.

Dahası, Çaldağı’nın nikel madenlerine açılması durumunda, “işletme sırasında herhangi bir sorun çıkmasa bile” ülkemizin can damarlarından “Gediz Havzası’nda tarımın kesinlikle biteceği” tarafsız bilimsel rapor ve araştırmalarla gözler önüne serilmiştir.

Dünyanın 7 tarım harikasından biri olarak tanımlanan bu zengin topraklarımızın ürettiği tarım ürünlerinin ülkemizin gıda güvencesi ve bağımsızlığı için arzettiği büyük önemin yanısıra, bu ürünlerin safi ekonomik değeri bile nikel madeninden edilecek kârın kat be kat üstündedir.

Kısacası bu proje, Çaldağı için de, Gediz vadisi için de, Türkiye için de kabul edilemez bir yıkım ve zarar yaratacaktır. Toprağımız, doğamız, insanımız ve ülkemiz büyük zarar görecektir.

Tüm bu bilgi ve bilimsel olgular ışığında konuyla ilgili yazacağınız ve örnek teşkil edecek, tarafsız takip haberlerinizi umutla bekliyoruz. Çünkü çok değerli bir gazeteci olarak, yaşamın savunulmasında üstlendiğiniz rolün öneminin farkında olduğunuzu biliyoruz.

Saygılarımızla

Adı:                                 Soyadı:                         Memleketi:

E-mail gönderilecek bazı gazetecilerin e-mail adresleri:
saban.arslan@sabah.com.tr, esaglam@hurriyet.com.tr, dsatmis@htgazete.com.tr, h.cumen@zaman.com.tr, aykutkucukkaya@gmail.com, nuh.albayrak@tg.com.tr, hakan.guldag@dunya.com
Gazete genel yayın yönetmenlerinin e-mail adresleri:
erdal.safak@sabah.com.tr, eberber@hurriyet.com.tr, gulincelikler@haberturk.com, e.dumanlı@zaman.com.tr, i.yildiz@zaman.com.tr, nuh.albayrak@tg.com.tr
      14-12-2012Çaldağı      

Yorumlar - Yorum Yaz