VTG Madencilik'in mumu yatsıya kadar bile sürmedi

VTG MADENCİLİK’İN FİNLANDİYA ÖRNEĞİ DE “FOS” ÇIKTI
Talvivaara nikel işletmesi uzun süreli olarak kapatıldı
Çaldağı’ndaki VTG Madencilik’in mumu yatsıya kadar bile sürmedi. Referans gösterdikleri Finlandiya örneği de fos çıktı. Finlandiya’daki Talvivaara nikel işletmesinin faaliyeti uzun süreli olarak durduruldu.
ÇEŞİTLİ ARALIKLARLA KAPATILIYORDU
Çaldağı’nda nikel maden işletmesi yapmak isteyen VTG Madencilik’in Finlandiya örneği de fos çıktı. Finlandiya’daki Talvivaara nikel işletmesinin faaliyetinin uzun süreli durdurulduğu açıklandı.
Haber için tıklayınız:   Talvivaara'yı protesto Helsinki'ye karnaval havası getirdi
Çaldağı’ndaki maden şirketinin uygulayacakları proje için en iyi örnek diye gösterdiği Finlandiya’daki Talviaara maden işletmesi, uzun bir süredir çevreye verdiği tahribat nedeniyle çeşitli aralıklarla kapatılıyordu. Son olarak Talviaara maden işletmesinin proses havuzlarında oluşan sızıntıdan dolayı çevreye tehlikeli madde yaymaya başlamış ve 23 Ekim 2012 tarihinde alınan kararla 7 Kasım 2012 tarihine kadar madenin operasyonları durdurulmuştu. Ancak sızıntının devam etmesi ve çevre tahribatının ciddi boyutlara ulaşması üzerine yöre halkı yoğun tepkilerde ve protestolarda bulunmaya başlayınca 7 Kasım tarihinden sonra da Talvivaara maden işletmesi hükümet yetkililerince yakın takibe alındı.
İŞLETMENİN ÇEVRE TAHRİBATI DEVAM EDİYOR
7 Kasım 2012 tarihi itibarıyla madende hala ciddi sızıntı problemleri yaşanmaktaydı. 8 Kasım 2012’de Finlandiya Çevre Bakanı madeni denetlemiş ve madenin “ciddi bir çevre suçu” olduğunu söyledi. 8 Kasım 2012 tarihli baskısında Finlandiya’nın en büyük gazetesinde yayınlanan bir yazıda, maden "büyük çaplı bir başarısızlık örneği" olarak tanımlandı ve Finli yetkililer madenin yarattığı çevre problemlerine karşı önlem almamakla eleştirildi. 10 Kasım 2012 tarihinde şirketin aksi yönde açıklamalarına rağmen madenden halen sızıntının devam etmekte olduğu belirtildi.
SONUNDA FAALİYETİ UZUN SÜRELİ OLARAK DURDURULDU
 
Talvivaara nikel işletmesinin kapatılması için yapılan bir başka gösteri
 
Son olarak da 29 Kasım 2012 tarihinde yapılan açıklamalarda, maden işletmesinin faaliyetlerinin askıya alındığı belirtiliyor. www.mineweb.com sitesinde de yer alan habere göre, Talvivaara nikel 2013 yılı ortalarına kadar 6 ay boyunca askıya alınarak faaliyetinin durdurulduğu belirtildi.
29 Kasım’da yapılan açıklamadaki haberin orijinalinin linki:   
http://www.mineweb.com/mineweb/content/en/mineweb-fast-news?oid=164319&sn=Detail
VTG MADENCİLİK'İN MUMU YATSIYA KADAR BİLE SÜRMEDİ
Bilindiği gibi Finlandiya’daki bu maden işletmesi, Çaldağı’ndaki maden şirketi tarafından uygulayacakları proje için en iyi örnek diye gösteriliyordu. Hatta maden şirketi tarafından Turgutlu’dan bazı kimseler Finlandiya’ya bile götürülmüştü. Bu örnek de Çaldağı'ndaki maden şirketinin bilgi kirliliği yaratarak halkın kafasını karıştırıp kandırmaya çalıştığının en somut ispatı.
Çaldağı’ndaki yeni maden şirketi ile birlikte şimdi yeni bir oyun tezgahlanmaya çalışılırken, halkın kafasını karıştırarak aklını çelebilmek için gerçekleri saptıracak şekilde bilgi kirliliği yaratılmaya çalışılıyordu. Dünyada hiçbir ülkede uygulanmasına izin verilmeyen ve ilk defa Turgutlu Çaldağı’nda uygulanmak istenen proje hakkında, “Dünyada ilk defa olduğu doğru değil, bu proje başka yerlerde de uygulanıyor, bunun en güzel örneği de Finlandiya’daki Talvivaara  maden işletmesidir” diyerek halkımızı yanıltmaya ve Çaldağı'ndaki madencilik projesine dünyanın hiç bir ülkesinde izin verilmediği gerçeğini de böylece gözlerden saklamaya çalışıyorlardı. Sonuç olarak halkımızın kandırılmak istendiği bir kez daha ortaya çıktı. Çünkü VTG Madencilik'in Finlandiya mumu yatsıya kadar bile sürmedi.

Ayrıca Talvivaara nikel maden işletmesinin yarattığı doğa tahribatı ve çevreye verdiği zararlar yüzünden bizzat Finlandiya hükümeti tarafından kapatılması gerçeği ışında, Talvivaara örneğinin taşıdığı anlam şudur: Talvivaara örneği hem Çaldağı'nda uygulanmak istenen madencilik projesine dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmediğinin bir örneği iken, ayrıca bir benzerine bile izin verilmediğinin kanıtıdır...
     12 Aralık 2012Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz