Talvivaara gerçeği nedir?

FİNLANDİYA TALVİVAARA MADEN İŞLETMESİ
HAKKINDAKİ BÜTÜN GERÇEKLER

Talviaara maden işletmesinin kapatılması için yapılan gösteriden bir resim 
Çaldağı'nda yeni şirket ve yeni oyun
 Çaldağı’ndaki yeni maden şirketi ile birlikte şimdi yeni bir oyun tezgahlanıyor. Dünyada hiçbir ülkede uygulanmasına izin verilmeyen ve ilk defa Turgutlu Çaldağı’nda uygulanmak istenen proje hakkında, “Dünyada ilk defa olduğu doğru değil, bu proje başka yerlerde de uygulanıyor, bunun en güzel örneği de Finlandiya’daki Talvivaara  maden işletmesidir” diyerek halkımızı yanıltmaya çalışıyorlar.
 Öncelikle, bu "Dünyada ilk defa Turgutlu'da uygulanacak" sözü çevrecilerin uydurduğu bir şey değil, bizzat Çaldağı'ndaki bu madencilik projesinin gerçek sahibi olan European Nickel şirketi ve onun Çaldağı için kurduğu paravan şirketi Sardes şirketi temsilcilerinin kendileri tarafından söylenen bir gerçektir.  Çaldağı için verilen ÇED raporuna TUBİTAK'tan destek alınmasının nedeni de, bu projenin "dünyada ilk defa" denenecek olması dolayısıyladır.
 Ayrıca o dönemki European Nickel şirketi Genel Müdürü ve bu projenin de mucidi diye bilinen Simon Purkiss, 2007 yılı Şubat ayında, YASED tarafından düzenlenen "Fırsatlar ülkesi Türkiye" adlı konferans dolayısıyla görüştüğü Başbakan Tayyip Erdoğan'a da bu görüşmeleri sırasında Çaldağı projesini "Dünyada ilk defa uygulayacağımız bir teknoloji" diye tanıtmıştır.
Okumak için tıklayınız:   Hürriyet Gazetesi - 23 Şubat 2007     
Çaldağı'ndaki yeni şirket ile birlikte yeni bir oyun tezgahlanırken, European Nickel şirketini topraklarından kovan halkımızı bilgilerini kirletilip, ezberini bozarak kandırmaya çalışıyorlar. Dünyadan bir örnek diye Finlandiya’daki Talviaara maden işletmesi gösteriliyor ve birilerini turistik Finlandiya gezisine götürüyorlar.  Talviaara maden işletmesi ile ilgili asıl gerçekleri yine biz açıklıyoruz. Hem de her zamanki gibi kaynakları, belgeleri ve gerçek bilgileri ile.

Jeoloji Yük. Müh. Tahir Öngür'ün sunumu - 25 Kasım 2012

 

Talvivaara örneği ile ilgili Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür’ün 25 Kasım 2012 tarihinde TURÇEP tarafından düzenlenen “Çaldağı sorunu ve Türkiye’de madencilik” konulu panelde yaptığı sunumunu izlemek için tıklayınız:   Bizi de Talvivaara'ya götürün

Talvivaara Nikel & Uranyum Madeni / Finlandiya

Bu maden, Sardes şirketi ve işletme tesislerini komik bir miktara devralan Çaldağ Nikel A.Ş. tarafından kamuoyuna, açık liç yönteminin başarıyla uygulandığı örnek bir işletme olarak gösterilmektedir! Ama gerçekleri yine asıl bilgilerle biz halkımıza veriyoruz. 
 Finlandiya’daki Talvivaara nikel maden işletmesinde "biyolojik açık liç yöntemi" kullanılmaktadır. Bu yöntem daha az riskli bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Çaldağı’nda kullanılacak yöntemden farklıdır. Çaldağı’nda tamamen sülfürik asit kullanılacaktır.

 Finlandiya Talvivaara maden işletmesinde ise bu bölgede yetişen bir bakteri (parazit) türü laboratuar ortamında çoğaltılarak sülfürik asit yerine kullanılmaktadır. Bu nedenle bu yöntem “bakteriyal ayrıştırma” veya “biyolojik ayrıştırma” yöntemi olarak açıklanmakta ve bu nedenle de “bio heap leaching” diye tanımlanmaktadır. Çaldağı’ndaki yöntem ise sülfürik asit açık liç yöntemi ve “heap leaching” diye adlandırılmaktadır.

Talvivaara Nikel & Uranyum Madeni

- Su atıklarındaki sülfat konsantrasyonu 800mg / m3 seviyesine yükselmiştir. Bu ise izin verilen 130mg / m3 değerinin çok üzerindedir. Bu durum gölün kirlenmesine yol açmıştır. Ayrıca aşırı toz oluşumu görülmüştür. Olay hakkında polis incelemesi sürmektedir.

- 25 Haziran 2012’de Avrupa Komisyonu madenin çevreye verdiği zarar hakkında soruşturma başlatmıştır. Bir işçi hidrojen sülfür zehirlenmesinden ölmüştür.

Haberin aslını görmek  için link adresi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Talvivaara_Mining_Company#cite_note-17

- Finlandiya Parlemantosu'ndan 16 milletvekilinin imzası ile madenin yarattığı çevre kirliliğinin durdurulması yönünde başvuru yapılmıştır.

Haberin aslını görmek  için link adresi: http://eyeonthearctic.rcinet.ca/home/finland/56-environment/1915-finnish-mps-urge-end-totalvivaara-mine-pollution

- Madenin proses havuzlarında yaşanan kuş ölümleri.
Haberin aslını görmek  için link adresi: http://www.hs.fi/kotimaa/Talvivaaran+allasalueelta
+löytyi+kymmeniä+kuolleita+lintuja/a1305560856341

- Maden proses havuzlarda oluşan bir sızıntıdan dolayı çevreye tehlikeli madde yaymaya başlamış ve 23 Ekim 2012 tarihinde alınan kararla 7 Kasım 2012 tarihine kadar madenin operasyonları durdurulmuştur. Bu ilk değildir. Madenin operasyonları benzer problemler yüzünden daha önce de defalarca durdurulmuştur.

- 7 Kasım 2012 tarihi itibarıyla madende hala ciddi sızıntı problemleri yaşanmaktadır.
- 8 Kasım 2012’de Finlandiya Çevre Bakanı madeni denetlemiş ve madenin “ciddi bir çevre suçu” olduğunu söylemiştir.
- 8 Kasım 2012 tarihli baskısında Finlandiya’nın en büyük gazetesinde yayınlanan bir yazıda, maden "büyük çaplı bir başarısızlık örneği" olarak tanımlanmış ve Finli yetkililer madenin yarattığı çevre problemlerine karşı önlem almamakla eleştirilmiştir.
- 10 Kasım 2012 tarihinde şirketin aksi yönde açıklamalarına rağmen madenden hala sızıntı devam etmektedir.

Haberin aslını görmek  için link adresi: http://en.wikipedia.org/wiki/
Talvivaara Mining Company: http://www.mineweb.com/mineweb/content/en/mineweb-fast-news?oid=161444&sn=Detail
Sonunda süresiz olarak kapatıldı
- 29 Kasım 2012 tarihinde yapılan açıklamalarda, Talvivaara nikel işletmesinin 2013 yılı ortalarına kadar 6 ay boyunca askıya alınarak faaliyetinin durdurulduğu, ardından da süresiz olarak kapatıldığı belirtilmiştir. Olayın ardından patlayan skandal ise, bu maden şirketinin ortaklarından birinin Finlandiya Çevre Bakanı'nın eşinin olduğu ortaya çıkınca, Çevre Bakanı'nın görevinden istifa etmesi sonucunu doğurmuştur.
Haberin aslını görmek  için link adresi: http://www.mineweb.com/mineweb/content/en/mineweb-fast-news?oid=164319&sn=Detail

 Öte yandan bilinmesi gereken bir başka önemli ayrıntı ise: Bu madenlerin hiçbiri Çaldağı gibi 1. sınıf tarım alanı (Gediz Ovası) ile çevrili değildir ve de çevresinde Çaldağı çevresindeki kadar yerleşim alanı ve insan popülasyonu yoktur. Söz konusu Talvivaara maden işletmesi hatta kutuplara yakın bir bölgede yer almaktadır!

Ayrıca Talvivaara nikel maden işletmesinin yarattığı doğa tahribatı ve çevreye verdiği zararlar yüzünden bizzat Finlandiya hükümeti tarafından kapatılması gerçeği ışında, Talvivaara örneğinin taşıdığı anlam şudur: Talvivaara örneği hem Çaldağı'nda uygulanmak istenen madencilik projesine dünyanın hiçbir ülkesinde izin verilmediğinin bir örneği iken, ayrıca bir benzerine bile izin verilmediğinin kanıtıdır...

Okumak için tıklayınız:  VTG Madencilik'in mumu yatsıya kadar bile sürmedi
      26 Kasım 2012Güncelleme: 12 Aralık 2012Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz