TURÇEP, belediye başkanı ve maden şirketini kınadı

PANEL DAVETİNİ YİNELEYEN TURÇEP, AÇIKLAMASINDA
BAZI İSİMLERE TEŞEKKÜR EDERKEN, BAZILARINI DA KINADI
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) düzenleyeceği panelin halka tanıtımı için stant açma taleplerinin geri çevrilerek istedikleri standın verilmemesi nedeniyle Belediye Başkanını kınadı. TURÇEP tarafından yapılan açıklamada, “Amacımız bu panelin önemi ve anlamını halkımıza duyurmak. Böyle bir şeye izin verilmeyişi ve halkımızın bilgi edinmesi sağlamak gibi demokratik bir talebe böyle yaklaşılmasının mantığı ise maden şirketini kollamaya hizmet eder. Bu nedenle bu yaklaşımı kınıyoruz” denildi.
"Bilgi kirlenmesinden maden şirketi sorumludur"
Oysa kendilerinin bu panele maden şirketi temsilcilerini de davet ettiklerini ve şirket temsilcilerine de söz hakkı verilerek diledikleri kadar bilim adamını getirebileceklerini de söylediklerini bir kez daha yineleyen TURÇEP, “Ancak maden şirketinin dün bazı gazetelere verdiği tam sayfa ilanlarla bu panele katılmayacağını açıklaması ve aynı gün bizlere stant açma izni verilmemesi de bizler açısından son derece manidardır. Çaldağı’ndaki madencilik faaliyeti hakkında tüm gerçeklerin karşılıklı olarak halkın huzurunda tartışılması fikri, görüldüğü kadarıyla şirket temsilcilerinin hoşuna gitmemiştir. Bundan böyle de bilgi kirliliğinden maden şirketi temsilcilerinin söz etmeye hakları olmayacak, çünkü bu tutumları ile bundan kendileri sorumlu olacaktır.
"2004 yılından beri kendilerinden bunu istiyoruz"
"Bizler 2004 yılından beri şirket temsilcilerine bu talebimizi sürekli ilettik, ancak hiçbir zaman böyle bir şeye yanaşmadılar ve hep tek yanlı davrandılar. Bu kez böyle bir şeyi maden şirketinden talep etme yerine biz kendimiz düzenleyip kendilerini davet ettik. Ama her şeyin halkın huzurunda böyle karşılıklı olarak tartışılarak gerçeklerin ortaya konması fikrini yine beğenmediler. Oysa biz bu panelimize sadece kendilerini değil, valilik, kaymakamlık, tüm partilerin Manisa milletvekillerini ve tüm yetkili kişileri davet ettiğimizi de bildirdik. Çünkü sorun geri dönüşü olmayacak ve telafisi mümkün olmayacak büyüklükte. Halkımızın ve yetkililerin artık bu konuda kararlarını vermeleri gerekmektedir. Ancak şirketin tutumundan gerçeklerin böyle bir ortamda ortaya konmasından hoşlanmadığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla ortada bilgi kirlenmesi varsa, bundan kendileri sorumlu olacaktır. Çünkü bizim panele davet ettiğimiz kişiler konularında uzman kişiler ve üniversitelerde kürsü sahibi profesör ve bilim adamlarıdır. Bilgi kirlenmesinden herhalde üniversitede kürsü sahibi profesörleri sorumlu tutmak kadar saçma bir şey olamaz."
Bazı isimlere teşekkür
Bu nedenle belediye başkanı ve maden şirketinin tutumlarını kınadığını açıklayan TURÇEP, bu arada Çaldağı sorunu konusundaki çalışmaları ve çevresel konulardaki duyarlılıkları nedeniyle bazı isim ve çevrelere de teşekkür etti. TURÇEP’in açıklamasında şöyle denildi:
“Özellikle Çaldağı konusundaki Meclis çalışmaları ve duyarlılığı nedeniyle CHP Manisa Milletvekili Sayın Hasan Ören’e teşekkür ederiz. Ayrıca MHP Manisa Milletvekili Sayın Erkan Akçay'a, Gensoru önergesi veren MHP ve CHP’ye, bu önerge lehine yaptığı konuşma nedeniyle BDP’ye de teşekkürü bir borç biliriz. Bu arada her ne kadar Meclis kürsüsünde farklı konuşmalar yapsalar da, bire bir görüşmelerde gönüllerinin bizden yana olduğunu söyleyen Manisalı AK Parti milletvekilleri de var. Yine AK Parti milletvekili olan Selçuk Özdağ’ın Manisa halkını temsil etmesi gereken bir milletvekili olarak tutumuna anlam verememekle beraber yine de kendisini gerçekleri öğrenmesi dileğiyle panelimize davet ettik. Artık bu karmaşanın sona ermesi gerekiyor. Çünkü sorun gerçekten de geri dönüşü olmayacak ve telafisi mümkün olmayacak derecede ciddidir.”
      24 Kasım 2012Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz