TURÇEP'ten 25 Kasım'da panel hazırlıkları

TURÇEP’TEN 25 KASIM'DA PANEL HAZIRLIĞI
TURÇEP tarafından 25 Kasım’da tüm halkın katılımına yönelik bir panel düzenleneceği, panele maden şirketi temsilcilerinin de davet edileceği açıklandı.
TURÇEP tarafından 25 Kasım Pazar günü Turgutlu'da tüm halkın katılımına yönelik bir panel düzenleneceği açıklandı. Açıklamaya göre, “Çaldağı sorunu ve Türkiye’de madencilik” konulu panele TURÇEP tarafından Çaldağı’ndaki maden şirketi temsilcileri de davet edilecek.
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) tarafından Turgutlu’da tüm halkın katılımına yönelik bir panel düzenleneceği açıklandı. Geçtiğimiz Perşembe günü İzmir’de İzmir Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu’nun düzenlediği panelle Çaldağı sorunu ve madencilikte sülfürik asit kullanımı konusunun İzmir’in gündemine girmesinin ardından TURÇEP tarafından bir panelin de Turgutlu’da düzenleneceği bildirildi. Dün akşam saat 19.30’da Türk Eğitim-Sen lokalinde yapılan TURÇEP Bileşenleri toplantısında düzenlenecek olan panelle ilgili açıklamalar yapılarak, panelin anlam ve içeriği hakkında da bilgiler verildi.
MADEN ŞİRKETİ TEMSİLCİLERİ DE DAVET EDİLECEK
Kalabalık bir ortamda gerçekleşen TURÇEP Bileşenleri toplantısında, panelle ilgili her türlü hazırlığın tamamlandığı ve gerekli izinlerin de alındığı açıklanırken, bu panele Çaldağı’ndaki maden şirketi temsilcilerinin de davet edileceği belirtildi. TURÇEP yetkilileri, “Maden şirketi temsilcilerini de bu panele davet edeceğiz ve kendilerinin de söz hakkı olacak. Dilerlerse kendi istedikleri bilim adamlarını getirebileceklerini de kendilerine bildireceğiz. Panelde bu amaçla maden için de ayrı bir masa koyacağız” açıklamasında bulundular.
"Ortada eğer bilgi karmaşası ve kirlenmesi varsa, bunu gidermek ve halkımıza gerçek bilgileri sunmak için böyle kapsamlı bir panel düzenleme gereği duyduk" açıklamasında bulunan TURÇEP yetkilileri, şöyle dedi: "Bu panele maden şirketini de davet ediyoruz. Tamamen medeni ölçülerde konu halkımıza sunulacaktır. Turgutlu ve Gediz Havzası için hayati önem taşıyan bu konunun artık çözüme kavuşturulması gerekir. Biz İzmir ve Manisa'nın tüm milletvekilleri ile TBMM Çevre Komisyonu'na üye tüm parti milletvekillerini, belediye başkanlarını, il genel meclisi üyeleri, vali ve kaymakamı da davet ettik. Yetkililerin ve halkımızın artık bu konuda son kararlarını verip saflarını belirtmeleri lazım. Çünkü sorun geri dönüşü olmayacak ve telafisi mümkün olmayacak büyüklüktedir."
PANEL 25 KASIM PAZAR GÜNÜ
Salon sorunu açısından en uygun günün 25 Kasım olması nedeniyle panelin bu tarihte yapılacağını belirtilirken, “Çaldağı Sorunu ve Türkiye’de Madencilik” adı altında düzenlenecek panel için Turgutlu Lisesi Konferans Salonu’nun tutulduğunu ve 25 Kasım Pazar günü saat 14.00’de yapılacak panelin tüm halkın katılımına açık olduğu vurgulandı.
Dün akşam Türk Eğitim-Sen lokalinde yapılan ve basının da davet edildiği TURÇEP Bileşenleri toplantısında, 25 Kasım’da yapılacak “Çaldağı Sorunu ve Türkiye’de Madencilik” konulu panele TURÇEP tarafından davet edilen konuşmacılar hakkında da bilgi verildi. Bu konuda TURÇEP adına açıklama yapan dönem sözcüsü Avukat Hasan Namak, TURÇEP adına konuşmacı olarak İTÜ Metalürji ve Malzeme Bölümü Öğretim Üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Duman, Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Ege Üniversitesi Çevre ve Peyzaj Merkez Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem, Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür ve İzmir Orman Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Öztan’ın panele davet edildiklerini söyledi.
Dün akşamki TURÇEP Bileşenleri Toplantısı, panel için gerekli hazırlıkların tamamlanması için bileşenler arasında görev bölümü yapılmasının ardından, panel için basıtırılan tanıtım broşürleri, el ilanı ve afişlerin paylaşılması ile sona erdi.
      16 Kasım 2012Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz