TURÇEP: Madenin Finlandiya gezisi tam bir komedidir

TURÇEP: Madenin Finlandiya gezisi tam bir komedidir

Maden şirketi tarafından bazı kişilerin Çaldağı’ndaki nikel işletmesi hakkında bilgilendirmek için Finlandiya’ya götürülmesi Turgutlu’da alay konusu haline geldi.

Maden şirketi tarafından bazı kişilerin Çaldağı’ndaki nikel işletmesi hakkında bilgilendirmek için Finlandiya’ya götürülmesi alay konusu oldu. Konu ile ilgili bir değerlendirme de TURÇEP tarafından bir basın açıklaması ile duyuruldu. TURÇEP'in açıklaması şöyle: "Finlandiya gezisi hem düzenleniş amacı, hem de inceleme yapmak için götürülen kimseler açısından maden şirketini kamuoyu gözünde son derece gülünç bir hale düşürdü. Turgutlu’nun yerel halkına ve sivil toplum örgütlerine maden çalışma sahasını yasak bölge ilan edip, gözlem ve inceleme yapılmasını engelleyen şirketin, nasıl madencilik yapacaklarını anlatmak için çevresel konularla ilgisiz kimseleri Finlandiya’ya götürmeleri nereden bakılsa gülünçtür.

Finlandiya'nın Çaldağı ile hiç bir ilgisi yok

Maden şirketinin yapmak istediği, her zaman olduğu gibi yine kamuoyunu aldatmaya çalışmak. Turgutlu halkı European Nickel şirketini kovduktan sonra Çaldağı’ndaki nikel maden tesislerini devralan yeni şirket, ilk olarak kendisini “Türk” ve yerli bir kimlikle tanıtmaya çalıştı. Ama halkın tepkisinin isim ve kimlik ile ilgili olmadığı, asıl konunun uygulanmak istenen madencilik projesi olduğu anlaşılınca, bu kez de bu proje konusunda kamuoyunu kandırmaya yöneldiler. Finlandiya gezisi işte bu amaç için düzenlenmiştir.

Bugüne kadar kamuoyuna hep gerçekleri söyledik, bir kez daha bu vesile ile asıl gerçeği belirtiyoruz.  Yeni maden şirketi ile birlikte şimdi yeni bir oyun tezgâhlanmak isteniyor. Asıl amaç, dünyada hiçbir yerde uygulanmasına izin verilmeyen bu projenin ilk kez Turgutlu’da uygulanmak istenmesine karşı tepkileri ortadan kaldırmak. Finlandiya’daki işletmenin Çaldağı’ndaki madencilik ile hiçbir ilgisi yoktur, kıyaslama yapılması bile mümkün değildir. Çünkü Finlandiya’da Talvivaara adlı bu işletmede Çaldağı’ndaki gibi kimyasal yöntemler değil, biyolojik yöntemler uygulanmakta, bu nedenle Çaldağı’ndaki yöntem “heap leaching” diye tanımlanırken, Finlandiya’daki ise “bio heap leaching” olarak tanımlanmaktadır. Finlandiya’daki uygulama “bakteri ile ayrıştırma” teknolojisi, Çaldağı’ndaki ise tamamen sülfürik asit kullanılarak açık liç usulü yapılacak kimyasal yöntemdir. Dünyanın en büyük asit fabrikalarından birinin Çaldağı eteklerine kurulmak istenmesi, maden işletme süresince 18 milyon ton sülfürik asit kullanılacak olmasının nedenleri bu gerçeğe dayanmaktadır.

Dolayısıyla Finlandiya örneği bile Çaldağı’ndaki bu yöntemin dünyada ilk kez uygulanmak istendiğini ispatlamaktadır. Ayrıca bu “dünyada ilk defa” tanımlaması zaten bizlerin uydurması değil, projenin asıl sahibi ve Sardes şirketini bu şirkete devreden European Nickel temsilcilerinin bizzat kendilerinin söylediği bir gerçektir. TUBİTAK’tan destek alınmasının nedeni de “dünyada ilk” olması nedeniyledir. Şimdi ise Çaldağı’ndaki yeni şirket, bu gerçeği değiştirmek ve halkı kandırabilmek amacında. Ama yine kandıramayacaklar, çünkü güneş balçıkla sıvanmaz.

Okumak için tıklayınız:   Talvivaara gerçeği nedir?     

Bir kez olsun çevreci toplantılarımıza katılmayan, hayatlarında hiç Çaldağı’na gidip de yapılanları yerinde görmeyen, ama turistik Finlandiya gezisine gidenler ise, en azından 18 milyon ton sülfürik asitin ne demek olduğunu, bu proje için neden bu kadar korkunç miktarda asite ihtiyaç duyulduğunu, dünyanın en büyük asit fabrikalarından birinin neden Çaldağı’nın eteğine kurulacağını bir kez sorabilirler, hatta bu projeye dünyanın hiçbir yerinde neden izin verilmediğini de kendilerine anlatabilirdik. Veya Çaldağı’nda neler olacağını görmek için dünyanın bir ucu Finlandiya’ya gitmek yerine, 7 kilometre ilerimizdeki Çaldağı’na da gidebilirlerdi.

Dolayısıyla şimdi kamuoyunda merak edilen şu: İlçe halkı ve sivil toplum örgütleri için maden sahasını yasak bölge ilan eden maden şirketi, acaba Çaldağı’nda neler olduğunu merak edenleri ileride kutup bölgesi Kanada’ya veya dünyanın başka kıtaları Avustralya ve Afrika’ya da götürecek mi?"

 

TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu)

     30 Ekim 2012

Çaldağı     

Yorumlar - Yorum Yaz