Hayrettin Karaca'ya TURÇEP'ten tebrik ve teşekkür mektubu

Kazandığı Alternatif Nobel Onur Ödülü dolayısıyla
Hayrettin Karaca'ya TURÇEP'ten tebrik ve teşekkür mektubu

2012 yılı Alternatif Nobel Ödülü'ne layık görülen TEMA Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca'ya, kazandığı ödül nedeniyle TURÇEP tarafından bir tebrik ve teşekkür mektubu gönderildi. Hayrettin Karaca ile birlikte böylece Türkiye çevre hareketi 12 yılda ikinci kez ödüllendirilmiş oldu. Alternatif Nobel Ödülü, 2000 yılında da siyanürlü altın madenciliğine karşı mücadele eden Birsel Lemke’ye verilmişti.

Right Livelihood, Doğru Yaşam Vakfı Direktörü Ole von Uexkull, 2012 yılı Alternatif Nobel Onur Ödülü’nün Hayrettin Karaca’ya veriliş gerekçesini şöyle açıkladı: ‘‘Başarılı girişimciliğini etkin çevrecilikle kaynaştırarak doğal yaşamın korunmasını ve doğru yönetimini yaşamı boyunca bitmez tükenmez bir enerji ile desteklediğinden ve savunduğundan dolayı 2012 Onur Ödülüne lâyık görüldü’’.
TURÇEP tarafından Hayrettin Karaca'ya yazılan tebrik ve teşekkür mektubu ise şöyle:
 

Sayın HAYRETTİN KARACA,

Alternatif Nobel Ödülü’nü Türkiye’ye taşıdınız.
Bu ödül size çok yakıştı.

Türkiye’ye toprağın, doğanın ne kadar değerli olduğunu öğrettiniz. Bunun için de insanüstü bir inanç ve gayretle mücadele ettiniz. Zaman içinde TEMA Vakfı’nı kurup, mücadelenizi kurumsallaştırdınız.
TEMA ile özellikle çocuklara ve gençlere yönelik doğa sevgisini aşılama faaliyetlerinizle bugün her yaştan binlerce genç insanı (!) “doğa aşığı” yaptınız. Yetmedi, başka ülkelerde de TEMA Gönüllüleri oluşturdunuz. Birleşmiş Milletler'e uzandınız.
“Param var, ama harcamaya hakkım yok” derken de insanların ezberini bozuyorsunuz. Tüketim toplumu ve böyle bir toplumun bireyleri olmanın felakete sürükleyici olduğunu anlatıyorsunuz. İnsanlara yanlışlara karşı alternatif olabilecek daha doğru bir yaşam biçimi de öneriyorsunuz.
Bizler, Turgutlu halkı olarak, ayrıca özel anlam da taşıyacak şekilde size müteşekkiriz. Çaldağı’ndaki nikel maden işletmesine karşı mücadelemizde verdiğiniz aktif destek ile şahsınız ve TEMA olarak bize büyük güç verdiniz, vermeye de devam ediyorsunuz.
Milyonlarca doğa aşığı ile "dünya barışının Türkiye’den TEMA gönüllüleri ile başlatılacağı" hedefini de ortaya koyup, hepimizi heyecanlandırıyorsunuz.
Bu yüzden kapitalizmin kendi değer yargılarına göre ürettiği ödüller yerine, bu Alternatif Nobel Ödülü hem size çok yakıştı, hem de sizinle daha büyük bir anlam da kazandı.
Size saygımız doğaya saygımız, size sevgimiz doğaya sevdamız oldu.
Bu nedenle de aldığınız ödül nedeniyle tebriklerimizi sunarken, mutluluğumuzu da bu vesile ile paylaşmak istiyoruz.
Hep bizimle olun ve sevgi ile kalın.
09 Ekim 2012                
TURÇEP                  
(Turgutlu Çevre Platformu)

TURÇEP Bileşenleri:

TEMA Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Çevre Derneği (TURÇED), Turgutlu Esnaf Odaları Temsilciliği, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası  (TUTSO) Çevre Komisyonu, Turgutlu Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı, Turgutlu Ziraat Odası, TARİŞ Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Tarım Kredi Kooperatifi, Elektrik Mühendisleri Odası Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Mimarlar Odası, Turgutlu Tabipler Odası, Turgutlu Sulama Birliği, Turgutlu Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı, Turgutlu Dağcılık Kulübü (TURDAK), Turgutlu Sarraflar-Kuyumcular Derneği, Turgutlu Makine Müh. Odası, K. S. S. Kooperatif Başkanlığı, Turgutlu İşçi Dayanışma Derneği, Turgutlu Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi, Turgutlu İnşaat Müh. Odası, Turgutlu Engelliler Derneği, Turgutlu Baro Temsilciliği, Turgutlu Avcılar Kulübü, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Türk Eğitim-Sen, DİSK/Emekli-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Turgutlu Ülkü Ocakları, Anadolu Işığı Derneği, Alevi Kültür Dernekleri Çepnidere Şubesi, Türk Gençlik Birliği Manisa İl Başkanlığı, CHP ve MHP Belediye Şehir Meclisi Üyeleri, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Yeni Parti, Salihli GEMA Vakfı, GÖRÇEV (Gördes Çevre, Kültür ve Tarih Derneği), TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi.

Mektubun orijinallerini görmek için tıklayınız:
  El yazısı orijinal mektup   Antetli orijinal mektup

Yorumlar - Yorum Yaz