TEMA TIR'ı Çaldağı için Turgutlu'da

Tanıtım  sırasında bir  sünnet düğünü konvoyundaki vatandaşlar TEMA gönüllülerine ilgi göstererek TIR’ın  yanına geldiler TEMA gönüllüleri ile birlikte davul zurna eşliğinde halay çektiler.

 

Toplumda çevre bilincinin gelişmesi için tüm Türkiye'de illeri dolaşan TEMA Eğitim TIRI’nın bu kezki durağı Turgutlu oldu. 10 gün sürecek eğitim programına başlayan mobil eğitim aracında bu süre içerisinde “Küresel İklim Değişikliği”,” Enerji ve Su tasarrufu”, “TEMA Vakfı tanıtımı” ve “Erozyonla Mücadele” eğitimleri verilecek. Ayrıca mobil eğitim aracında Aral Gölü Belgeseli, Maçahel Belgeseli, Karapınar Belgeseli ve TEMA 15. Yılı Belgeseli sinevizyon gösterimleri yapılacak. Turgutlu TEMA Tema ve Genç Tema temsilcileri ve TURÇEP’in katılımıyla 30 Ekim Cumartesi günü Turgutlu'da çalışmalarına başladı.

TEMA Eğitim TIR’ı önünde bir basın açıklaması düzenleyen TEMA Turgutlu Temslcisi ve TURÇEP Dönem Sözcüsü Ayla Yönet şunları söyledi: “Bilindiği gibi TEMA eğitim TIR’ı  TEMA vakfının çalışmalarını ve tanıtımını yapmak amacıyla Türkiye’yi dolaşmaktadır. TEMA  Eğitim TIR’ı toplumda çevre bilincinin gelişmesi ve sürdürülebilir yaşamın  olmazsa olmazı toprak su ve havayla ilgili bilgiler vererek insan yaşamındaki önemini belirtmektedir. Okullarımızın ziyaretinin sağlanmasıyla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz yardımcı olacak. Umarım Eğitim TIR’ın  ilçemizde kaldığı süre boyunca azami ölçülerde fayda sağlar, öğrencilerimizin ve halkımızın bilgi sahibi olmasına katkı sağlarız.” 

Bu sırada bir  sünnet düğünü konvoyu geçmesi sırasında, konvoydaki vatandaşlar TEMA gönüllülerine ilgi göstererek TIR’ın  yanına geldiler TEMA gönüllüleri ile birlikte davul zurna eşliğinde halay çektiler.

1 Kasım Pazartesi gününden itibaren de ilköğretim ve lise düzeyindeki öğrenciler için çevre bilinci ve çevresel duyarlılık konularında görselliği de içeren eğitici sunumlar yapılmaya başlandı. günde yaklaşık 300 ile 500 arasında okullardan öğrencilerin ve halktan gurupların katıldığı eğitim seminerleri belirli bir düzene göre sabah saatlerinde başlayarak, alşam saat 18.00'e dek sürdürülüyor. Sabah saat 10.00 ile akşam 18.00 arasında sürdürülen bu seminerlere katılan okul öğrencileri ve diğer ziyaretçilerle birlikte TEMA TIR'ının kaldığı 10 günlük süre içinde toplam ziyaretçi sayısının 3500-4000 dolaylarında gerçekleştiği belirtildi.

Bu arada TEMA tarafından mobil eğitim Tırının konaklama süresi içinde Çaldağı'ndaki maden şirketinin tüm Gediz vadisini büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya bırakacağı da vurgulanarak, bu facianın önüne geçilebilmesi için Çaldağı'ndaki maden şirketine izin verilmemesi ve kapatılması amacıyla bir de imza kampanyası başlatıldı.

Turgutlu 50. Yıl Alanı'nda etkinliklerin sürdürecek olan TEMA Eğitim TIRI, 8 Kasım tarihinden sonra da Turgutlu'dan ayrılacak

30 Ekim-7 Kasım 2010

 


0 Yorum - Yorum Yaz