Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe anlatıyor:

"Çevre ve insana saygılı olmadığından
bu şirkete ben asla izin vermedim"

İrfan BOZAN'ın haberi - NTV (Güncelleme: 20:18 TSİ 31 Temmuz. 2009 Cuma)

Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe, Manisa Turgutlu'da ormanlık alanı tehdit eden İngiliz Sardes Nickel maden şirketiyle ilgili NTV’ye konuştu. Eski Bakan, kendisinin izin vermediği madenin onay almasını ilginç ifade ve iddialarla değerlendirdi. Çevre ve Orman eski Bakanı Pepe, kendi döneminde izin vermediği Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki nikel madeni işletmesine daha sonra izin verilmesini şirketin güçlü olmasıyla açıkladı.

NTV’ye konuşan Osman Pepe, şunları söyledi: “Açık yüreklilikle bazı şeyleri ortaya koymak lazım. Bu şirket bölgede ‘dediğim dedik çaldığım düdük’ anlayışıyla hareket ediyor. Çok güçlü bir firma ve siyasi gücünün de farkında. Büyük devlet imkanını da arkasına almış, uluslararası bütün mekanizmaları kullanan, herkese yukarıdan bakan..." Eski Bakan Pepe, "Siz, ‘bu projeyi şöyle yaparsanız, insan ve çevre açısından’ deseniz, çok esnek olmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Birileri Türkiyeyi çiftliği haline dönüştürmeye çalışırken ‘beyler bu ülke sizin çiftliğiniz değil. Bu ülke 75 milyonun hakkı hukukudur’ dedim ve inanarak bunun mücadelesini verdim” şeklinde konuştu.

Eski Bakan Pepe, kendisinden sonraki bakan olan Veysel Eroğlu’nun, geçtiğimiz Nisan ayında 3 milyon metrekarelik orman alanında nikel madeni çıkarılmasına, tesis kurulmasına ve 143 bin ağacın kesilmesine izin vermesini de şöyle değerlendirdi:

‘Biz buradan ne kadar ağaç kesersek o kadar dikeceğiz’ şeklinde bir palavra da var ayrıca ortada. Kesilmesi gerektiği zaman ağaç kesilir, Orman Müdürlüğü yüzbinlerce ağaç keser satar ama şimdi siz, 50 yaşında ağaç keseceksiniz 2-3-5- yaşında fidan dikeceksiniz...” ifadelerini kullandı ve kendisinin bu şirkete kesinlikle izin vermediğini bir kez daha vurguladı.

 

Eski Bakan Pepe NTV'ye konuştu

 

  İzlemek için tıklayınız

Tavrını net olarak ortaya koyan Pepe, “Maden işletmesine evet. Madenciliğe destek vermemiz lazım. Türkiye’nin bu kaynaklarını süratli bir şekilde ekonomiye kazandırması lazım ama bir kayıt ve şartla o da insana ve çevreye saygı” dedi. Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ‘Bu projenin sizin önünüze geldiği haliyle çevreye ve insana saygılı olmadığını mı düşünüyordunuz?’ sorusuna da, “Saygılı olduğunu görseydim imza atardım ve biterdi ama atmadım” cevabını verdi.


   İzle: Yeşil cennete tehdit! 

İlgili haber   Manisa ve Turgutlu'daki çevreciler ayaklandı

Sitemizde okumak için tıklayınız:  Nasıl bir çevre felaketi bekliyor? 

NOT: Çevre ve Orman eski bakanı Pepe'nin "çok güçlü bir firma" derken kastettiği şirketin mali gücü değildir. Buradaki "güçlülük" kavramı, daha çok European Nickel şirketinin yürüttüğü lobi faaliyetleri, diplomatik ilişkilerinden kaynaklanan ve ayrıca AKP Hükümeti üzerinde baskı kuracak kadar İngiliz kraliyet ailesinden bazı isimleri bile devreye  sokmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Konuyu daha iyi anlamak için tıklayınız:
 Esrarengiz mektup

 0 Yorum - Yorum Yaz