TURÇEP KURUMSALLAŞIYOR

Turgutlu Çevre Platformu İrtibat bürosu açıldı. TURÇEP bürosunun açılışını Emekli Tarih Profesörü Salih Özbaran yaptı.
TURÇEP İrtibat Bürosu'nun açılışı yapılırken
Çaldağı direnişinde yeni bir aşama daha

2007 yılından beri devam eden ve Türkiye'deki çevreci mücadelede "Çaldağı direnişi" olarak yer edinen Turgutlu'daki vahşi madenciliğe karşı mücadeleye yeni bir sayfa daha eklendi. Tüm Gediz vadisini büyük bir çevre felaketi ile tehdit eden Turgutlu Çaldağı'ndaki nikel madeni işletmesine ve bu şirket tarafından uygulanmak istenen projeye karşı çıkarak Gediz vadisinde yaşanacak olası çevre felaketinin önüne geçmeye çalışan yaşam savunucuları ve çevreciler, bu amaçla oluşturdukları Turgutlu Çevre Platformu'nu şimdi de kurumsal kimlik kazandırarak mücadelelerinde yeni bir aşamaya taşıyorlar. Çaldağı direnişini yönlendiren Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) kurumsallaşma yolunda çalışmalarını bundan sonra açılışını yaptıkları ve ilk etapta irtibat bürosu olarak yararlanacakları dernek binasında yürütecekler.  

Turgutlu’da çoğu siyasi partilerin, meslek odaları, dernekler, sendikalar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla oluşan TURÇEP irtibat bürosunun açılışı 27 Mayıs 2011'de büyük bir kalabalığın katılımıyla gerçekleşti.  Açılışa çevre ilçelerden ve illerden gelen çeşitli çevreci kuruluş ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katılım gösterdi. Ayrıca "Büyük Anadolu Yürüyüşü Hareketi"nin Ege Kervanı da kalabalık bir gurupla birlikte destek vermek için TURÇEP İrtibat Bürosu'nun açılışına geldi.

Büyük Anadolu Yürüyüşü Ege Kervanı TURÇEP irtibat bürosu açılışında
"Tek bir çakıl taşımızı bile vermeyeceğiz"
Bundan sonraki faaliyetlerin daha düzenli yapılabilmesi için büro açtıklarını belirten TURÇEP Dönem Sözcüsü İsmail Özdemir, yaptığı açılış konuşmasında kısaca TURÇEP'in neden ve nasıl oluştuğunu, Çaldağı mücadelesinde gelinen aşamayı tanımladıktan sonra; “Biz siyasi parti farkı gözetmeksizin, bütün partileri, meslek odalarını ve sivil toplum kuruluşlarının hepsini davet ettik. Sağ olsunlar hepsi destek vermektedir. Şunu herkes bilsin ki; biz buradan tek bir çakıl taşı dahi vermeyeceğiz. Mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu büronun açılışı ile çalışmalarımızı daha verimli ve kurumsal bir şekilde yürütmeyi amaçlamaktayız”dedi.
"Çaldağı tüm Türkiye'nin davası olmuştur"

Daha sonra konuşan TEMA Turgutlu Temsilcisi Ayla Yönet ise “Çal Dağı yalnızca Manisa’nın ve Turgutlu’nun sorunu değil, tüm Türkiye’nin sorunudur. Büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıyayız. Çaldağı'ndaki madencilik projesi tüm Gediz vadisini büyük bir çevre felaketi ile tehdit etmektedir. Turgutlu başta olmak üzere herkesle gücümüzü birleştirirsek bu madenciliğe dur diyeceğiz. TURÇEP’i Turgutlu’da faaliyete geçirdiğimizde üç beş kişiydik. Git gide çoğalan bir grup olduk. Şimdi tüm Ege'de ve yurt genelinde çoğalmaya da devam ediyoruz. El ele verelim, Çal Dağı’nı ve Gediz vadisini kurtaralım” dedi.

          
Tarih Prof. Salih ÖzbaranDEDAK da açılıştaydı
"Çaldağı bizimdir"
Açılış gününde yöresel bir gelenek olarak saat 17.00'den itibaren tüm yurttaşlar ve katılımcılar için lokma da döktürüldü. TURÇEP İrtibat bürosunun açılış kurdelası ise, "Çaldağı Bizimdir" kitapçığının yazarı, aslen Turgutlulu olan emekli tarih profesörü Salih Özbaran ile Çaldağı direnişinin en yaşlı neferlerinden olan, Çaldağı'ndaki orman katliamını durdurmak için tek başına Çaldağı'na çıkıp 10 gün boyunca çadır kurarak ağaçları bekleyen emekli astsubay Muammer Arabulan tarafından kesildi. Kurdela kesimi sırasında katılımcılar arasında yer alan gençler tarafından "Çaldağı bizimdir, bizim kalacak", "Çaldağı'nı çaldırmayacağız" ve "Sardes Turgutlu'dan defol" şeklinde sloganlar atıldı.
Büyük Anadolu Yürüyüşü Ege Kervanı sorumlusu Elmas: "Anadolu'yu vermeyeceğiz"
"Anadolu'yu vermeyeceğiz"
Açılıştan sonra ise Büyük Anadolu Yürüyüşü Ege Kervanı Sorumlusu Mürselim Elmas bir konuşma yaparak,  “TURÇEP’e destek için buraya geldik. Anadolu’yu vermemek için bütün mücadelelerin birlik içinde yapılması gerekir. Biz 800 kilometre yürüyerek Ankara Gölbaşı’na kadar gittik. Yolda geçtiğimiz her yerde bütün halkımızdan destek gördük. Ancak, Gölbaşı’ndan Ankara’ya sokulmadık. Şu an arkadaşlarımızın bir kısmı Gölbaşı’nda tuvalet ve su hakları bile elinden alınmış olarak beklemektedirler. Bu Cuma günü Ankara’ya onlara destek için gideceğiz. Sizlerin de Ankara’da bize destek vermenizi istiyoruz” dedi.
Büyük bir kalabalığın destek verdiği gözlenen açılışta, TURÇEP, bütün siyasi partilerin adaylarından madene karşı mücadeleye destek için yazılı taahhüd de isteyeceğini, yazılı taahhüdü imzalayan adaylara basın açıklaması ile teşekkür edeceğini, imza vermeyen adayların da imzadan kaçındıklarını ilan edeceğini açıkladı.
 
Resimler için tıklayınız:   Açılıştan resimler
Çaldağı - 27 Mayıs 2011
 

0 Yorum - Yorum Yaz