TEMA: 'Çaldağı'nda katliam var'

TEMA: Çaldağı'nda katliam var

TEMA Gönüllüleri Çaldağı'ndaki Sardes tesislerinin açtığı liç havuzlarından birinin önünde

Çaldağı'nda katliam var!

Havamız, suyumuz, toprağımız tehlikede...
İngiliz SARDES Madencilik A. Ş. ülkemizin en değerli tarım alanlarının bulunduğu, ormanlarla kaplı Turgutlu Çaldağı'ndan Nikel madeni çıkaracak...
Dünyada sadece Manisa Turgutlu bölgesinde yetişen, tadına doyulmayan Sultani üzümümüz, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerimizde sofralarımıza sunulan domatesimiz, salatalığımız, sivri biberimiz, elmamız, armudumuz... Ormanlarla kaplı doğamız, içmeye doyamadığımız buz gibi suyumuz elimizden alınacak!

SARDES, Nikel madenini çıkarmak için:
- İki milyona yakın ağacı kesecek. Köylerimizi selden, heyelandan korumak için Orman Bakanlığı ve bölge halkı tarafından 30 yıl önce binbir emekle dikilen ağaçlarımız kesilecek.
- Toprak metrelerce derinlikte kazılacak ve Nikel madenini topraktan ayırmak için toplamda 15 milyon ton sülfürik asit hiç bir önlem alınmadan toprağa dökülecek.
- Sülfürik asitle toprak zehirlenecek.
- Zehir suya karışacak.
- Suya karışan zehir buharlaşarak rüzgar nereye taşırsa orada asit yağmuru olarak bağdaki üzüme, tarladaki domatese, içtiğiniz suya, üzerinize yağacak. Sağlığınızı tehlikeye sokacak!

Açık Li(n)ç

SARDES Nikel Madencilik A. Ş. "açık liç" denilen yöntemle 15 yıl boyunca Çaldağı'nı talan edecek, Manisa'da geniş bir alana yayılan doğal zenginliklerimizi yok edecek.

Çaldağı'nda yapılan Nikel madeni çıkarma çalışmalarının zararı, Manisa ve İzmir illeri ile Gediz, Foça ve Menemen ovalarını da etkileyecek kadar güçlü olacak.

Soruyoruz, bu firma kendi ülkesinde veya dünyanın bir başka yerinde bu vahşi yöntemle maden çıkarabilir mi? Cevap: Hayır!

Peki, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ülke topraklarımızın, doğal varlıklarımızın talan edilmesine neden izin veriyor?

Onlar izin verse de sizlerin desteğiyle biz vermiyoruz!

Türkiye çöl olmasın!

TEMA Vakfı  

www.tema.org.tr

 

Yorumlar - Yorum Yaz