Türkiye’nin en verimli ovası ‘asit havuzu’na dönüşecek

FELAKETE DAVETİYE!
Türkiye’nin en verimli ovası ‘asit havuzu’na dönüşecek
Ayşe Sayın – Cumhuriyet – 25 Eylül 2012

CHP’li TBMM Çevre Komisyonu üyesi milletvekillerince hazırlanan raporda, Çaldağ Nikel A. Ş.nin faaliyete geçmesiyle Türkiye’nin en verimli ovalarının ortasında yer alan Turgutlu’daki Çaldağı’nın 800 bin tankerin taşıyacağı 18 milyon tonluk “sülfürik asit havuzu”na dönüşeceğine dikkat çekilerek, “Bu 800 bin tanker Turgutlu’dan geçen 40. paralel üzerinde doğuya doğru dizilirse; kuyruk Pekin’i geçmektedir. Tankerlerin bir kısmı Çin denizine dökülmektedir” saptamasına yer verildi.

Manisa Turgutlu Çaldağ’da, dünyanın hiçbir yerinde kullanılmayan “sülfürik asitle liç” yöntemiyle nikel madeni işletme hakkını alan Çaldağ Nikel A. Ş.nin “asit havuzu” kurmak için ağaç kesmeye başlaması üzerine CHP’den bir milletvekili heyeti de geçen hafta bölgede incelemelerde bulundu.

CHP’li TBMM Çevre Komisyonu üyeleri Serdar Soydan, Emre Köprülü, Kemal Değirmendereli, Hilal Kaplan ile bölge milletvekilleri Hasan Ören, Özgür Özel ve Sakine Öz’den oluşan heyetin hazırladığı raporda şu saptamalara yer verildi.

Buradan Çin’e yol olur: Sülfürik asitle liç yöntemi, üzeri açık devasa bir havuz içinde yaklaşık 800 bin tanker yükü sülfürik asit (18 milyon ton) kullanarak nikel madeni elde edilmesini içermektedir. Bu 800 bin tankeri Turgutlu’dan geçen 40. paralel üzerinde doğuya doğru dizilirse; kuyruk Pekin’i geçmektedir, tankerlerin bir kısmı Çin denizine dökülmektedir. Ve bu kadar asit açıkta kullanılacaktır.

İki milyon ağaç kesilecek: Bu yöntem maliyeti düşük olduğu için tercih edilmektedir. Kullanılacak açık havuza alan açabilmek için (maden çıkarmak için değil) dağ üzerindeki ormanlık alandan 300 bin ila 2 milyon ağaç kesilmesi gerekmektedir.

Gediz tehdit altında: Maden çalışmaya başlayınca 18 milyon ton sülfürik asit içeren, açık sülfürik asit havuzundan sülfürik asit sızmasından ve oluşacak asit yağmurlarından dolayı Akhisar, Alaşehir, Salihli, Turgutlu ve Manisa’dan İzmir’e kadar uzanan coğrafya büyük tehdit altındadır. Tüm Gediz havzasının yaşanmaz hale gelmesi söz konusudur.

 

Yorumlar - Yorum Yaz