Egeli Belediyeler, Sardes Maden Şirketini Yakın Takipte  
Belediye Başkanı Kocaoğlu, Turgutlu Çaldağı'nda Sülfürik Asit Yöntemiyle Nikel Madeni Çıkaracak Tesisi Gündeme Getirdi.
 
Haber:  Egeli Belediyeler,turgutlu'daki Nikel Fabrikasını Yakın Takibe Aldı
Haber Yayın Tarihi: 27.10.2010 21:22  
Ege Belediyeler Birliği'nin daha aktif ve üretken olmasını isteyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Turgutlu Çaldağı'nda sülfürik asit yöntemiyle nikel madeni çıkaracak tesisi gündeme getirdi. Egeli belediye başkanları, söz konusu tesisin Gediz Havzası'na vereceği muhtemel zararın tartışılmasını isteyen Başkan Kocaoğlu'na tam destek verdi.
Ege Belediyeler Birliği'nin 2010 yılı Ekim ayı Meclis Toplantısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Aynı zamanda Ege Belediyeler Birliği Başkanı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yönetiminde yapılan toplantıda, 2011 yılına ait çalışma planı oybirliğiyle onaylandı.
Toplantıda, birlik çatısı altında 2011 yılında Mayıs ve Ekim aylarında meclis toplantıları yapılması ve üye belediyeleri Avrupa Birliği sürecine hazırlamak amacıyla gerekli çalışmaların yapılması doğrultusunda karar alındı.
 Toplantının en önemli gündem maddeleri ise Manisa'nın Turgutlu ilçesi Çaldağı mevkiinde kurulması öngörülen nikel tesisleri ile Avrupa Birliği fonları ve bölgede organik tarımın yaygınlaştırılması konuları oldu.
"Gediz'e sahip çıkalım"
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Turgutlu Çaldağı'nda kurulması planlanan ve sülfürik asit yöntemiyle nikel madeni çıkaracak tesislerin çevreye ve doğaya verebileceği zararlar konusunda çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin en verimli havzası olarak nitelendirilen Gediz Havzası'nın ortasında yapılacak böyle bir tesisin bölge tarımına, bölge insanına, havasına ve suyuna getirebileceği muhtemel olumsuzlukların bilimsel bir şekilde ele alınması gerektiğini savunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Kocaoğlu, "Bu tesisler için gerekiyorsa olağanüstü bir toplantı yapabiliriz. Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Gediz'i bugüne kadar zaten yeteri kadar hor kullandık. Sürdürülebilir çevre ve sanayinin bir arada dengelenerek yapılmasında fayda görüyoruz" diye konuştu.

Toplantıya katılan Egeli başkanların bu konudaki görüşlerini isteyen Başkan Kocaoğlu'na tüm katılımcılar tam destek verdi. Üyeler, üniversitelerin maden mühendisliği bölümünden uzmanlardan detaylı bilgi alınması ve gerekirse Turgutlu'da bir toplantı yapılması konusunda görüş bildirdi.
Kaynak: www.haberler.com
 

0 Yorum - Yorum Yaz