ÇALDAĞI'NA TEFTİŞ ÇIKARMASI
Çaldağı'nda vahşi madenciliğe geçit vermeyeceğiz
Turgutlu Çaldağı’ndaki maden işletmesi ve uygulamak istediği madencilik yöntemine karşı yaklaşık 7 yıldır büyük bir mücadele vermekte olan çevreciler, 25 Temmuz tarihinde “Çaldağı’nda neler oluyor?” diyerek Çaldağı’nda yapılanları denetlemek üzere bir teftiş çıkarması gerçekleştirdiler.
European Nickel şirketinin kolu olan Sardes maden şirketini satın alarak Çaldağı’ndaki pilot maden tesislerini devralan yeni şirket VTG Madencilik'in, bir süre önce Çaldağı ormanında ağaç katliamına başlaması üzerine çevreci guruplar 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde halka açık bir basın açıklamasıyla bu olayı sert bir uslüpla kınamış ve Çaldağı’ndaki maden şirketine bu katliamı derhal durdurması çağrısında bulunarak, yetkililer ve hükümetten de bu şirkete verilen bütün izinlerin iptal edilmesini istemişti.
Ancak maden şirketinin “bizim her türlü iznimiz var” diyerek Turgutlu halkının ve çevrecilerin tepkilerinin umursamadan ağaç katliamını ve deneme çalışmalarını sürdürdüklerinin görülmesi üzerine, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in çağrısı ile çevreci guruplar yapılan işleri denetlemek ve görmek üzere 25 Temmuz tarihinde Çaldağı çıkarması yaptılar.
Biz halkız, Çaldağı'nın gerçek sahibiyiz!
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ozan Yayman’ın da izlemek üzere katıldığı Çaldağı’na çevreci çıkarma sırasında, yaklaşık 30 kişiden oluşan gurup önce maden şirketi görevlileri tarafından “burada yapılan çalışmaları izleyemezsiniz, burası yasak bölgedir” diyerek engellenmek ve durdurulmak istendi. Ancak çevreci guruptakiler, “Biz halkız ve buranın gerçek sahibi bizleriz. Çaldağı da bizimdir. Bizim kendi dağımızı gezip incelememize ve Çaldağı’nda neler olduğunu görmemize siz engel olamazsınız. Hiçbir güç de bizleri durduramaz. İsterseniz hemen jandarmayı da haberdar edip çağırabilirsiniz, biz onları da burada bekleyeceğiz” diyerek kararlı bir tavırla madencilik çalışmalarının başlatıldığı bölgeye girdiler.
Başta CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören olmak üzere, CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan ve CHP il yönetimi, CHP Turgutlu İlçe yönetimi, İzmir Karşıyaka TEMA Temsilcisi Cüneyt Çağlayan, İzmir Karşıyaka Kent Konseyi Temsilcisi Beyami Uzun, TEMA Turgutlu gönüllüsü Muammer Arabulan, Turgutlu Çevre Derneği Başkanı Tuba Koyak, TURÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Metin Sert, TURÇEP ve EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi, Turgutlu Kültür ve Dayanışma Merkezi yöneticisi Hayri Bökü, GEMA Vakfı Temsilcisi ve TURÇEP Yürütme Kurulu üyesi Avukat Hasan Namak, Eğitim-İş Turgutlu Temsilcilik Başkanı Cahit Öktem, Elektrikçiler Odası Başkanı Sabri Toker, TURÇEP Yürütme Kurulu Üyesi ve BDP Temsilcisi İstasyonaltı mahalle muhtarı Felemez Acar, Cumhuriyetçi Kadınlar Birliği Turgutlu Temsilciliğinden bazı bayan üyelerin de yer aldığı 30 kişilik gurup, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ozan Yayman ve sonradan konuyu duyup gelen yerel basından da bazı temsilcilerin izlediği denetleme ve incelemelerde bulundular.
Bu sırada maden şirketini temsilen gelen İnşaat Müdürü Köksal İbrahimoğlu’nun polemikler yaratarak bu denetleme ve teftiş incelemesini engelleme çalışmalarını da boşa çıkaran gurup Çaldağı çıkarmasını amaçlarına uygun olarak tamamladılar. Maden şirketini temsilen gelen İnşaat Müdürü Köksal İbrahimoğlu ile CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören arasında zaman zaman polemik ve tartışmaların da yaşandığı çevreci teftiş ve denetleme sırasında çevreciler "Çaldağı’nda vahşi madenciliğe asla geçit vermeyeceklerini, Gediz vadisi cinayetine göz yummayacaklarını" bir kez daha açıkça vurguladılar.
Çaldağı’na yapılan bu çevreci  çıkarmaya önderlik eden CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, inceleme sonunda yanlarında bulunan basın mensuplarına yaptığı açıklamada çarpıcı mesajlar da vererek, “Görüldüğü gibi Çaldağı’nda bir katliam var! Bizler bugün burada buna bir kez daha tanık oluyoruz. Dünyanın 1nci sınıf tarım arazisi üzerinde dünyanın hiçbir bölgesinde uygulanmasına izin verilmeyen ve uygulanmayan bir madencilik yöntemini uygulamak, tüm Gediz vadisini yok edecek ciddi bir çevre katliamıdır! Bu madencilik değil, bir cinayettir. Bizler burada böyle bir madencilik işletmesine izin vermeyeceğiz ve Gediz vadisinin gözlerimizin önünde yok edilmesine göz yummayacağız. Bu maden işletmesi buradan çekip gitmeli, verilen izinler de iptal edilmelidir. Ben hangi partiden olursa olsun, diğer tüm Manisa milletvekillerini de buraya gelip Çaldağı’nda nasıl bir katliam yapıldığını görmeye ve Gediz vadisi cinayetine hep birlikte karşı çıkmaya davet ediyorum” dedi.
Yaklaşık 2 saat boyunca Çaldağı’nda yapılan çalışmaları denetleme ve teftişte bulunan çevreci gurup, gözlemlerinde Çaldağı’ndaki yeni şirketin de aslında yüzüne bir Türk maskesi geçirmiş eski şirketin devamı ve European Nickel şirketi projesinin taşeronu durumunda olduğunu da vurguladılar. Çevreciler önümüzdeki günlerde tekrar aynı amaçla ve daha kalabalık bir şekilde geleceklerini de vurgulayarak, “Çaldağı’nda bu madencilik işletmesini istemiyoruz. Sizler her türlü izniniz olduğunuzu söyleseniz de bizler Çaldağı’nda vahşi madencilik uygulamasına ve bu uygulamanın yaratacağı Gediz vadisi cinayetine izin vermiyoruz” sözleri ile ayrıldılar.
25 Temmuz 2012Çaldağı0 Yorum - Yorum Yaz