GEMA VAKFI DA TURÇEP’E KATILDI

Salihli’de kurulu bulunan ve kısa adıyla GEMA olarak faaliyet gösteren Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Çevre Kalkınma Vakfı da Turgutlu Çevre Platformu’na katılma kararı aldı. 

 
GEMA Vakfı, çevre olgusuna katkıda bulunabilmek adına, suyu, toprağı, yeşil bitki örtüsünü ve çevreyi korumak, ağacı ve orman sevgisini yaymak, çevre ormanlarının korunması konusunda her düzeyde eğitimi gerçekleştirebilmek için tüm resmi, özel kuruluşlarla ve gönüllü vatandaşlarla işbirliği yapmak üzere 15 Ağustos 1995 tarihinde Salihli ilçesinde kurulmuştu. Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Vakfı olarak bilinen GEMA Vakfı, kurulduğu günden bu yana Gediz Nehri’ndeki yaşamı tehdit edici düzeye gelen aşırı kirlenmenin önlenmesi ve Gediz havzasındaki çevresel tehditlerin ortadan kalkması için mücadele veren çevreci bir örgüt. Özellikle de 2000 yılından itibaren başlayan “Gediz ölmesin, öldürmesin!” sloganıyla yürütülen kampanyaya da öncülük etmişti

Dünyanın 1nci sınıf 7 tarım harikasından biri olan Gediz vadisinin yaşamakta olduğu çevresel tehdit karşısında ortaya çıkan duyarlılık, yaklaşık 7 yıla yakın zamandır sürmekte olan Çaldağı mücadelesi ile GEMA’yı da buluşturdu. Böylece Salihli’deki GEMA Vakfı da Turgutlu Çaldağı’ndaki maden şirketi ve uygulanmak istenen madencilik yöntemine karşı mücadele veren Turgutlu’daki sivil toplum örgütleri, dernekler, çeşitli meslek odaları ve siyasi partilerin birleşerek oluşturdukları, kısa adıyla TURÇEP olarak bilinen Turgutlu Çevre Platformu’nun bileşenleri arasında yerini aldı. 

26 Haziran akşamı Salihli’de bir araya gelen GEMA Vakfı yönetim kurulu, TURÇEP Yürütme Kurulu’nun görevlendirdiği temsilcilerinden 7 yıla yakın zamandır sürmekte olan Çaldağı mücadelesi ve Turgutlu Çaldağı’ndaki maden işletmesi ile uygulanmak istenen madencilik yöntemi hakkında birifing aldılar. Bu brifing ve görüşme sonucunda GEMA Vakfı da Çaldağı mücadelesine destek vermek için bileşenlerinden biri olarak TURÇEP’e katılma kararı aldı.

Görüşme ve brifing sonrası konuyla ilgili açıklama yapan GEMA Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, Çaldağı mücadelesini zaten çok yakından takip ettikleri ve katkı sunduklarını, dolayısıyla bu dayanışma ve birlikteliğin artık resmi şekilde ifade edilmesinin de gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

GEMA Vakfı kurulduğu 1995 yılından beri Gediz vadisindeki erozyon ve çevresel tehditlere karşı, Gediz Nehri’nin de yok olmaması için mücadele veren bir çevreci kuruluştur. Çaldağı’ndaki maden işletmesine karşı mücadele veren TURÇEP de verdiği bu çevreci mücadele ile Gediz vadisinde yaşanacak büyük bir çevre felaketinin önlenmesi amacıyla ciddi ve büyük bir mücadele yürütmektedir. Bu nedenle GEMA ve TURÇEP zaten aynı amaç için bir kader birliği içinde ortak bir mücadele ve dayanışma içinde de bulunuyor.

Şener Kilimcigöldelioğlu

Bu bakımdan bu ortak mücadele çizgisi ve aynı amaçta ortaya çıkan dayanışmayı artık birliktelik içinde buluşturarak resmi hale getirmek de gerekli oldu. GEMA Vakfı olarak bundan sonra kendimizi artık TURÇEP’in bir bileşeni olarak görüyoruz ve GEMA Vakfı olarak Gediz vadisinde büyük bir çevre faciası yaşanmasını önleme amacını taşıyan Çaldağı mücadelesinin sonuna kadar içinde yer alacağız. Aynı şekilde TURÇEP de GEMA Vakfı’nın Gediz Nehri ve vadisi için yürüttüğü çevreci mücadele içindeki eylemlilikler ve kampanyalar içinde olacak. TURÇEP gibi bir örgütlenmenin bileşeni olarak yer almaktan mutlu ve gururluyuz. Bu birliktelik ve dayanışma, bizleri Gediz vadisinin geleceği konusunda daha da umutlandırıyor, aynı zamanda Gediz Nehri ile dünyanın en bereketli vadisinin karşı karşıya bulunduğu çevresel tehditlere karşı daha güçlü bir mücadelenin de birlikteliği sağlamış oluyor.”

GEMA Vakfı’nın bileşenleri olarak kendilerine katılmasından son derece mutlu olduklarını belirten TURÇEP yetkilileri ise, “GEMA Vakfı gibi güzide bir kuruluşun bileşenlerimizden biri olarak aramıza katılması bizler için onur vericidir” açıklamasında bulunurken, ileriki günlerde daha başka çevreci kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden de TURÇEP’e yeni katılımların olmasının beklendiğini ifade ettiler.

 
GEMA Vakfı'nın geçtiğimiz yıllardaki etkinliklerinden biri de Gediz Nehri içindi
          27 Haziran 2012 Çaldağı    0 Yorum - Yorum Yaz