Tüm partiler Çaldağı'ndaki madene karşı birleşti

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ozan Yayman'ın haberi:
TÜM PARTİLER MADENE KARŞI BİRLEŞTİ

Ozan Yayman: "İktidar partisi hariç tüm siyasi partiler, Çaldağı’ndaki madene
karşı Turgutlu Çevre Platformu’nda bir araya geldi, sadece AKP ‘dışarıda’ kaldı."

   

Manisa’nın Turgutlu Çaldağı’nda, 18 milyon ton sülfürik asit kullanılarak işletilmek istenen nikel madenine karşı, ilçedeki siyasi partiler, biri dışında tek vücut oldu. Bölgede 2 milyon ağacın kesilmesine neden olacak madene karşı çıkmayan tek parti AKP.

Turgutlu’da tüm kesimler, yaşam haklarını gasp etmek isteyen söz konusu madene karşı tek çatı altında bütünleşirken, ilçedeki bu birlikteliğe katılmayan iki oluşum var. Biri AKP’li Turgutlu Belediyesi diğeri de AKP’nin doğrudan kendisi. CHP, MHP, BBP, BDP, SP, DP, DSP, YP ise Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) adı altında birleşerek, madenin yerleşimlerine vereceği zarara karşı mücadele ediyor.

 

TURGUTLU'DAN ÇİN'E

Turgutlu’da açık ocak yöntemiyle işletilmek istenen nikel madeni için toplamda 18 milyon ton sülfürik asit kullanılması planlanıyor. Bu orandaki sülfürik asidin kamyonlara yüklenmesi durumunda, Turgutlu’dan Çin'e kadar uzanan araç konvoyu oluşturacağı aktarılıyor. Günde 153 ton kükürdün sis ve buhar olarak havaya karışacağı bunun su ve nemle buluştuğu her yerde aside dönüşeceği vurgulanıyor. Madenin günde 12 bin ton su tüketeceğinin altı çiziliyor. İşletmenin konuşlanmak istediği alanlarda 2 milyon yakın ağaç kesileceği kaydediliyor. Yok olan ağaçların erozyonu hızlandıracağı, heyelan riskini artıracağı kaydediliyor. Madenin çalıştırılması halinde 32 adet açık liç havuzu oluşacağı bildiriliyor. Projenin sonunda 2 milyon 500 bin kamyonun taşıyabileceği oranda atık ortaya çıkacağı vurgulanıyor. Madenin doğal hayata vereceği zararların, tarımı bitireceği gibi, hammaddesini tarımsal ürünlerden sağlayan çok sayıda fabrikanın kapısına kilit vurulmasına neden olacağı öne sürülüyor.

Bu gelişmeler, AKP dışında Turgutlu’daki tüm siyasi partileri aynı çatı altında birleştirdi. AKP Turgutlu İlçe Örgütü, bölgelerinde yaşam hakkı için verilen mücadele içerisinde yer almadığı gibi doğrudan maden işletmecilerinin yanında taraf oldu.

 

TÜM PARTİLER MADENE KARŞI TURÇEP'TE BİRLEŞTİ!

CHP Turgutlu İlçe Başkanı Vahit Doğrucu, en başından bu yana anılan madene karşı olduklarını söyleyerek, “Ancak biz bu konuyu her zaman siyasetüstü tuttuk ve Turgutlu için yaşamsal öneme sahip olduğunu kabul ettik” dedi. Doğrucu, madene karşı çıkma gerekçeleriyle ilgili olarak da, “Buradaki nikel madeni, dünyadaki en verimli 7 tarım alanından birisi olan Gediz Havzası'nı bitirecek olan bir proje. Birileri çok büyük para kazanacak ve arkalarında tahrip olmuş bir Çaldağı, çöle dönüşmüş Gediz Ovası ve yüzbinlerce kanser riski altında insan bırakacaklar. Vicdan sahibi olan bu gelişmelere karşı çıkar” diye konuştu.

HASAN TAHSİN İÇİMİZDE!

MHP’den Turgutlu Belediye Meclis Üyesi olan Ali Laleseven, madene milliyetçi bir görüşle ve duyarlı bir insan tavrıyla karşı çıktıklarını söyledi. Laleseven, bölgelerinde kurulmak istenen madene hiçbir siyasi amaç taşımadan karşı çıktıklarını belirterek, “Burada amaç çevre ve halk sağlığını korumak. Bizim için İngiliz işletmiş Türk işletmiş fark etmiyor. Doğaya ve insanlara vereceği zarara bakıyoruz. Tüm uyarılarımızı yapıyoruz ama unutulmasın ki, bir Hasan Tahsin aranıyorsa içimizden çok çıkar” dedi.

Saadet Partisi Turgutlu Temsilcisi İsmail Özdemir, “Gediz Havzası’nda yetişen sultani üzümünü başka bir yerde bulamazsınız ama maden her yerde var. AKP içinden de bize gizliden gizliye destek veren var, ama seslerini fazla çıkaramıyorlar” dedi.

BDP Turgutlu İlçe Başkanı Mehmet Gülmez, “Biz, insanlığa ne zarar verirse onun karşısında oluruz. Doğayı kaybedersek tekrar geri dönüşü olmaz. Kainatın bir düzeni var, onu bozmak, bozanlara seyirci kalmak etik değildir” dedi.

DP Turgutlu İlçe Başkanı Hasan Korkmaz da “Ekonomiye bir şey katacaklar diye, çevremizin yok olmasına seyirci kalamayız. Para hayatta her şey demek değildir. Sağlık ve huzur daha önemlidir” diye konuştu.

BBP Turgutlu Temsilcisi Aymet Ay, “Bu verimli arazide madencilik olmaz” dedi

01.08.2012Ozan Yayman - Cumhuriyet Ege    

Yorumlar - Yorum Yaz