Olağanüstü toplanan TURÇEP'te kan değişimi

Olağanüstü toplanan TURÇEP'te önemli kararlar alındı
TURÇEP KAN DEĞİŞİMİ YAPARAK KENDİNİ GELİŞTİRDİ
Çaldağı’ndaki madencilik işletmesine karşı mücadele için oluşturulan Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) yeniden yapılanarak ağaç kesimine hazırlanan maden şirketine karşı atağa geçti.
TURÇEP Bileşenleri ile olağanüstü toplantı
Çaldağı’ndaki VTG Madencilik şirketinin uygulamak istediği madencilik projesi için ağaç kesimine başlayacağının duyulması üzerine Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) olağanüstü toplandı. Bünyesinde sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri olmak üzere 40’a yakın bileşeni bulunan TURÇEP, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleştirdiği toplantıda acil eylem kararı da alırken, bu arada aynı toplantıda daha kararlı mücadele açısından kan değişimi de yaparak yürütme kurulunu yeniledi.
Önemli kararlar alındı

Sardes şirketini satın alarak Çaldağı’ndaki tesisleri devralan VTG Madencilik şirketinin 6 aydır neden kendini gizleyip ortaya çıkmadığı sonunda anlaşıldı. Çaldağı’nda çalışmalarını sinsice ve gizlice sürdüren VTG Madencilik şirketinin çevrecileri uykuda yakayarak ani bir atakla orman katliamına girişmek istediği farkedilince, Çaldağı’ndaki maden işletmesine karşı halkın mücadelesi kapsamında oluşan Turgutlu Çevre Platformu da harekete geçti.

Maden şirketinin Çaldağı’nda ağaç kesimine hazırlandığı ve 5 Haziran tarihinde de Çaldağı ormanında ağaç katliamına başlayacağı haberleri duyulur duyulmaz, TURÇEP tarafından bileşenlerinin katılımıyla olağanüstü bir toplantı düzenlendi. Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda, Gediz vadisinde bir çevre felaketine yol açacağı aşikar olan bu madencilik faaliyetinin mutlaka durdurulması gerektiği, bunun için de daha kararlı bir mücadele verilmesi ve orman katliamına karşı çıkılması konularında görüş birliğine varıldı. İlk karar da; 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün Turgutlu için çevreci mücadele günü ilan edilerek,  halka açık toplu basın toplantısı yapılması oldu.

Yürütme Kurulu'nda kan değişimi

Bunun ardından da maden işletmesine karşı daha kararlı bir mücadele için TURÇEP Yürütme Kurulu yeniden yapılandırılarak kan değişimi gerçekleştirildi. 12 kişilik yürütme kurulunda yeni isimler de görev aldı. 29 Mayıs tarihinde yapılan TURÇEP Bileşenlerinin olağanüstü toplantısında, yeniden yapılanan yürütme kurulu şu isimlerden oluştu:

Engin Ok (Eğitim-Sen Temsilcisi), İsmail Alsaç (Türk Eğitim-Sen Temsilcisi), Cahit Öktem (Eğitim-İş Temsilcisi), Vahit Doğrucu (CHP İlçe Başkanı), Metin Var (MHP Temsilcisi),  İsmail Özdemir (Saadet Partisi Temsilcisi), Felemez Acar (İstasyonaltı Mahalle muhtarı-BDP Temsilcisi), Hasan Namak (Avukat-GEMA Temsilcisi), Hayri Bökü (EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi), Hasan Hüseyin Coşkun (Esnaf Kefalet Kooperatifi Temsilcisi), Aysel Yiğit (Engelliler Derneği Başkanı),  Ayla Yönet (TEMA Temsilcisi)

 

29 Haziran 2012Çaldağı

Yorumlar - Yorum Yaz