TURÇEP'ten 5 Haziran Dünya Çevre Günü açıklaması

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
BASIN AÇIKLAMASI
  

Saygıdeğer halkımız, değerli basın mensupları,

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Dünyanın her yerinde çevre ile ilgili konuşmalar yapıldığı, çevresel sorunlara dikkat çekildiği, sivil toplum örgütlerince çeşitli etkinlikler yapıldığı bir gün. 5 Haziran Dünya Çevre Günü, doğanın yaşayan en büyük canlı olduğunun bir kez daha vurgulandığı bir gün. Ama bu gün, yeni madencilik yasası ile pek çok çevresel felaketin adeta merkezi haline gelen Türkiye’de böyle bir madencilik yasasına karşı çevre ve insan sağlığı açısından tepkilerin de dile getirileceği bir gün anlamında. Turgutlumuz için ise, bütün bunlardan daha büyük bir anlam taşıyor. Çünkü Turgutlu, dünyanın hiçbir ülkesinde uygulanmasına izin verilmeyen çevre ve insanlık düşmanı bir madencilik yönteminin uygulanacağı bir laboratuar haline getirilmek isteniyor. Bu nedenle 5 Haziran Dünya Çevre Günü, Turgutlumuz için “çevreci bir mücadele günü” anlamı da taşımaya başladı.

VAHŞİ MADENCİLİĞE HAYIR!
Açılımı "sülfürik asit liç yöntemi ile açık nikel maden işletmesi" olan bu projenin dünyada ilk kez Turgutlu'da uygulanacak olmasının nedeni, bu projeye dünyanın hiç bir ülkesinde izin verilmemesi. Dahası Çal Dağı'nda maden işletme izni alan Sardes şirketinin bağlı olduğu, projenin asıl sahibi İngiliz European Nickel şirketinin daha deneme çalışmaları sırasında çevreye verdiği zararlar nedeniyle bulunduğu ülkelerin bizzat hükümet yetkilileri tarafından ellerindeki işletme izni ve ruhsatları da iptal edilerek kovulması nedeniyledir. Bu yöntemi dünyada uygulamak isteyen tek şirket bu şirkettir. Ne acıdır ki; bu projeye sadece Türkiye'de izin verilmiş, çevre ve insanlık düşmanı bir proje için Türkiye ve Turgutlu halkının kobay olarak kullanılmasına onay verilmiştir. Bilim adamlarının ortaya koyduğu raporlara göre, Çal Dağı’nda uygulanmak istenen bu yönteme “madencilik” bile denilemez. Projenin uygulanması durumunda: Eşme’den Çeşme’ye kadar yayılacak geniş bir alanda tüm Gediz vadisini etkileyecek kadar büyük bir çevre felaketi, insanlarımızı da kanser tehdidi bekliyor! Üstelik bu maden işletmesinin ne ülkemize, ne de halkımıza hiçbir getirisi de yoktur. Ama sadece Manisa ve Turgutlu ovasının resmi kayıtlara göre ülkemize yılda 3,5 milyar TL tarımsal gelir sağladığı da biliniyor.

Hiç bir ülkede uygulanmasına izin verilmeyen bir yönteme ilk defa Türkiye’de izin verilmek istenmesi Turgutlu’da duyarlı kamuoyunu harekete geçirdi. Dünyanın 7 tarım harikasından biri olan Gediz vadisinde yaşanacak büyük bir çevre felaketini engellemek isteyen Turgutlu’daki sivil toplum örgütleri, dernekler ve siyasi partiler, bu cinayete dur demek için bir araya gelerek Çal Dağı’ndaki madene karşı çıktılar. Kendilerinin kobay olarak kullanılmasına, dünyanın en cennet vadilerinden Gediz vadisinin de yok edilmesine razı olmayan yöre halkının kolkola girerek, tek yumruk olarak, örnek bir birlik ve dayanışma sergileyerek bu maden işletmesine karşı koyuşu nedeniyle İngiliz European Nickel şirketi Çal Dağı’ndan vazgeçti. Yan şirketi olan Sardes şirketi ve Çal Dağı’ndaki pilot tesisleri bir Türk şirketine 40 milyon dolar gibi komik bir miktara satarak devretti.

YALANLARA KANMAYACAĞIZ!
Çal Dağı’nda şimdi görünürde bir Türk şirketi var. Ama bizler, Gediz vadisini çevre felaketine götürecek bu madencilik projesini uygulamak isteyenlerin gerçek yüzünü biliyoruz. Geçmişte halka sıcak görünmek için ad değiştirerek Sardes adını alan şirket, bu defa da halkımızı kandırabilmek için kimlik değiştirip yüzüne bir Türk maskesi takarak, aynı projeyi uygulamaya çalışmakta. Ama bizleri kandırmayı yine başaramayacaklar. Çünkü isim de değiştirseler, kimlik de değiştirseler, değiştirmedikleri tek bir şey var: O da dünyada hiçbir ülkede izin verilmeyen çevre ve insanlık düşmanı bir madencilik yöntemi. Dolayısıyla bizim için değişen hiçbir şey yoktur. Verdiğimiz mücadele şirketin adı veya kimliği ile ilgili değil, uygulanmak istenen vahşi madencilik yöntemine karşıdır. Bu nedenle mücadelemiz şirketin adı veya kimliği ne olursa olsun, bu madencilik yöntemi yasaklanıncaya kadar devam edecek. 

ÇALDAĞI’NDA ORMAN KATLİAMINA HAYIR!
Artık çok iyi biliyoruz ki, Çal Dağı'nda uygulanmak istenen vahşi madencilik projesi tüm Gediz vadisindeki yaşamı etkileyecek bir çevre felaketine neden olacaktır! İlk tehdit, Çal Dağı’ndaki kızılçam ormanının yok edilmesiyle başlayacak! Çal Dağı’ndaki yeni şirket VTG Madencilik, uygulayacakları proje için Çal Dağı ormanında ağaç kesimine bugünlerde başladığını duyurdu. Bu ağaç katliamı, tüm Gediz vadisini yok edecek bir proje için düğmeye basılması demek. Bu orman katliamı, tüm Gediz vadisini çevre felaketine götürecek ilk kapının aralanması demek. Çaldağı’ndaki orman katliamı, Gediz vadisi cinayeti için ilk kurşunun sıkılması demektir. Bu nedenle bizler, bu ağaç katliamının karşısında duruyor, Çal Dağı’ndaki orman katliamının derhal durdurulmasını istiyoruz. Topraklarımıza, insanlarımıza, geleceğimize sahip çıkarak, bu maden şirketi ile sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız. Turgutlu halkı, European Nickel şirketini kovduğu gibi, bu yeni şirketi de kovacak, İngiliz şirketinin yapamadığı çevre katliamını VTG Madencilik de yapamayacaktır. Dünyanın 7 tarım cennetinden biri olan topraklarımızın asitle yıkanmasına asla izin vermeyeceğiz.

 Çaldağı Orman Katliamından resimler

ÇALDAĞI BİZİMDİR!
7 yıldan bu yana sürmekte olan Çaldağı mücadelesi, bugün tüm Ege bölgesine ve yurt geneline yayılmış durumdadır. Çünkü Çaldağı'nda madencilik değil, KATLİAM var! Çaldağı'nda YALAN ve TALAN var! Çal Dağı'ndaki maden kapatılmalı, istedikleri izinler iptal edilmeli, Çal Dağı orman katliamı derhal durdurulmalıdır! Ormanları ve sit alanlarını talan edilmeye açan bu madencilik yasası değiştirilmelidir.

Oyunlara kanmayacak, Çaldağı’nda YALAN ve TALAN'a izin vermeyeceğiz.
Gediz vadisi çöl olmayacak!
Çaldağı’nda ağaç katliamına hayır!

          T U R Ç E P                    
(Turgutlu Çevre Platformu)    

TURÇEP Bileşenleri:
TEMA Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Esnaf Odaları Temsilciliği, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Çevre komisyonu, Turgutlu Esnaf Kefalet Kooperatifi, Turgutlu Ziraat Odası, TARİŞ, Turgutlu Tarım Kredi Kooperatifi, Elektrik Mühendisleri Odası Turgutlu Temsilciliği, Turgutlu Mimarlar Odası, Turgutlu Şoförler Odası, Turgutlu Tabipler Odası, Turgutlu Sulama Birliği, Turgutlu Çiftçi Malları Koruma Bşk., Turgutlu Dağcılık Kulübü (TURDAK), Turgutlu Sarraflar-Kuyumcular Derneği, Turgutlu Makine Müh. Odası, K. S. S. Kooperatif Bşk, Turgutlu İşçi Dayanışma Derneği, Turgutlu Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi, Turgutlu İnşaat Müh. Odası, Turgutlu Engelliler Derneği, Turgutlu Baro Temsilciliği, Turgutlu Avcılar Kulübü, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, Emekli-Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği, CHP ve MHP Belediye Şehir Meclisi Üyeleri, CHP, MHP, DP, DSP, SP, YP. BBP, BDP, BTP.
 Etkinlikten tüm resimler için tıklayınız
05 Haziran 2012Çaldağı      

Yorumlar - Yorum Yaz