Kim doğruyu söylüyor?

ÇALDAĞI KONUSUNDA GÜNDEMİ SARSACAK GELİŞME:
KİM DOĞRUYU SÖYLÜYOR?
CHP Milletvekili Hasan ÖrenBelediye Bşk. Serhat OrhanBakan Veysel Eroğlu

Kamuoyu şimdi bu soruya cevap bekliyor:
KİM DOĞRUYU SÖYLÜYOR?
Belediye Başkanı Serhat Orhan mı? Bakan Veysel Eroğlu mu?

     CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Bakan Eroğlu’na sordu: “Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın bütün bu söyledikleri doğru mu, siz bunları söylediniz mi?”

     Bakan Veysel Eroğlu cevaplıyor: “Kendisi ile iddia edildiği gibi böyle bir konuşma olmamıştır...”


ÇALDAĞI KONUSUNDA GÜNDEMİ SARSACAK GELİŞME:
KİM DOĞRUYU SÖYLÜYOR?
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in TBMM’ye verdiği Çaldağı’ndaki maden işletmesi ile ilgili soru önergesi ve konunun muhatabı olarak Bakan Veysel Eroğlu’nun verdiği cevap, Çaldağı’ndaki maden işletmesi konusunda kamuoyunun nasıl aldatılmaya çalışıldığına ilişkin gündeme yeni ama çok çarpıcı bir ayrıntıyı daha taşıdı. Sorulan sorular ve bunlara verilen cevaplar, Çaldağı konusunda başından beri kamuoyunun aldatılmaya çalışıldığının belgeli bir kanıtı durumunda. Çünkü Bakan Veysel Eroğlu, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’ı açık bir dille yalanlıyor ve “Serhat Orhan’ın benim ağzımdan aktardığını söylediği bu sözleri ben söylemedim, aramızda böyle bir konuşma da geçmemiştir” diyor.
Bu durumda tüm gözler Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın Bakan Eroğlu’nun bu cevabından sonra yapacağı açıklamanın ne olacağına çevrilmiş durumda. Çünkü Serhat Orhan, Bakan Eroğlu’nun bu cevabını yalanlamaması durumunda, “bütün bunları kendisinin uydurduğu ve Çaldağı’ndaki maden şirketinin çıkarları için kamuoyunu kandırmaya çalıştığı” suçlamaları ile karşı karşıya kalacak.
Serhat Orhan’dan açıklama bekleniyor
- Bakan Eroğlu’nun sizin hakkınızdaki bu açıklamasını yalanlamayı düşünüyor musunuz?
- “Bakan Eroğlu’nun soru önergesine verdiği bu cevap doğru değildir” diyecek misiniz?
- Eğer Bakan Eroğlu’nun cevabı doğru ise, öyleyse siz neden böyle şeyler söylediniz?
- Hiç bir açıklama yapmamanız durumunda ise, Bakan Eroğlu’nun verdiği bu cevabın sizi ne durumda bırakacağının farkında mısınız?
Çaldağı’nda neler oluyor?
Her açıdan bakıldığında, manzara Çaldağı konusunda birilerinin kamuoyuna gerçekleri asla söylemediğini ve sürekli olarak kamuoyundan bazı gerçeklerin saklanarak, halkın Çaldağı konusunda bir olup-bittiye getirilerek aldatılmaya çalışıldığını gösteriyor.
Peki bütün bunlar neden ve kimin çıkarı için yapılıyor?
Dünyanın hiç bir ülkesinde uygulanmasına izin verilmeyen bir projeye ilk defa Turgutlu’da izin verilmeye çalışılmasının ardındaki asıl gerçek nedir? İşte aranan asıl cevap bu. Ama görülen o ki, bu nedenle Çaldağı konusunda daha sorulacak çok soru ve aranacak çok cevap var. Dolayısıyla şu soru hep gündemde kalacak gibi görünüyor: “Çaldağı’nda neler oluyor?”
Ancak, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in soru önergesi ve Bakan Veysel Eroğlu’nun cevabından sonra ise, şu anda gündem Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın ne cevap vereceği merak konusu olduğundan, Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın açıklamasına endeksli. Elbette sıra diğer sorulara da gelecek.

Kamuoyu Serhat Orhan’dan cevap bekliyor:
“Bakan Veysel Eroğlu’nun verdiği cevap mı doğrudur, TUTSO meclis toplantısında sizin söyledikleriniz mi?”
Belediye Başkanı Serhat Orhan neler söylemişti?
“Ben bunları Sayın Bakan Eroğlu’nun ağzından aktarıyorum. Sayın Bakan beni çağırdı ve “Başkanım biz sıkıştık, maalesef kendi kazdığımız kuyuya düştük. Hem İngiliz hükümetinin, hem İngiliz büyükelçiliğinin, hem de İngiliz şirketinin yaptıkları baskılar sonucunda Çaldağı’ndaki maden şirketi için istedikleri izinleri bu yüzden vermek zorunda kaldık...”
Tarih: 27 Nisan 2009     Yer: Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu
Turgutlu Belediye Başkanı Serhat Orhan'ın neler söylediğini sitemizden izleyin
  Belediye Başkanı Serhat Orhan'ın aynı konuda NTV'deki konuşması 
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören neler sordu?
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, 30 Kasım 2011 tarihinde Bakan Eroğlu tarafından cevaplandırılması talebiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde Bakan Eroğlu’na soruyor: “Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın bu söyledikleri doğru mudur? Aranızda böyle bir konuşma geçmiş midir, Serhat Orhan’ın sizin ağzınızdan aktardığını söylediği tüm bu sözleri sarf ettiniz mi? Belediye Başkanı Serhat Orhan’ın dediği gibi, İngiliz hükümeti, büyükelçiliği veya konsoloslukların herhangi bir baskısı olmuş mudur?
 
Bakan Veysel Eroğlu’nun cevabı ne oldu?
İşte Bakan Eroğlu’nun Hasan Ören’in soru önergesine 21 Aralık 2012 tarihinde verdiği ve TBMM tutanaklarına da geçen cevabı: “Söz konusu kişi ile aramızda iddia edildiği gibi bir konuşma olmamıştır. Ayrıca söylendiği gibi İngiliz büyükelçiliği veya konsolosluğundan herhangi bir baskı görmem söz konusu değildir...”
Bakan Eroğlu’nun imza ve mührünü taşıyan cevabın belgesini sitemizden okumak için tıklayınız:   Bakan Eroğlu'nun soru önergesine cevabı
Sonraki bölüm için tıklayınız:   4. soruya neden cevap verilmiyor?
ÇALDAĞI'NDA NELER OLUYOR?

Yorumlar - Yorum Yaz